Mesajı Okuyun
Old 16-11-2007, 14:26   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat erdoğan
Merhabalar;

Bürosunda yardımcısının aldığı ve üzerine ciro olmayan çeki avukat bozdurmaya gittiğinde çekin sahte çıktığı anlaşılıyor ve ifadesi müşteki olarak alınıyor.Sahte çeki icra dosya borçlusu borcuna karşılık vermiş ancak buna ilişkin bir ciro veya belge yok.Bu durumda ne gibi durumlar ile karşılanabilir?Avukat için sıkıntı olabilir mi?

Meslektaşımızın yaptığı tam bir acemilik örneği...1 ay kadar önce borçlu, hayli yüksek miktarda bir borç için M.B.B. dolayı mahkum olmuş ve yakalanmıştı. Nakit olarak ödeyecek durumu yoktu. Bir şirkete ait çeki ciro edeceğini söylemişti. Önce çeki fakslattım;çekin üzerinde tek imza vardı. Bankayı aradım, şirket ve çeki doğrulattım. Şirketi ve imzası olan temsilciyi aradım. İmzanın kendisine ait olduğunu, tek yetkili olduğunu söyledi. İmza sirkülerini fakslattım. Tek yetkili kendisiydi. Daha sonra çek aslını getirttim. Adliyeye gidip; cezayı düşürmeden önce, borçluya çekin arkasına ciro yaptırdım. Ayrıca, çekin fotokopisine de "İşbu çekin aslı Av.Suat Ergin'e tarafımdan teslim edilmiştir" şerhi düştüm. Yine ayrıca bir protokol yaparak, durumu oraya da yazdım.

Bu işler bittikten sonra kendi kendime "Bu meslek beni paranoyak yaptı" diye düşünmeye başladım.

Ne dersiniz?

Soruya dönersek...Sahte çek diye tarif edilen çek 2 türlü olabilir Sayın SINIRSIZ...Birincisi vatandaş bir matbaaya giderek hayali bir keşideci adına çek karnesi bastırabilir. İkincisinde ise, gerçek bir kişinin çek karnesi çalınmıştır. Üzerinde oynama yaparak keşideci adı değiştirilir. Hesap numarası, banka adı vs ise doğrudur.

Bankaya ibraz anında, iki türlüsü de memurlar tarafından fark edilir. Doğrudan en yakın karakol aranır. İbraz eden karakola davet edilir. Çekte tahrifat yapan kişiye ulaşana kadar çek üzerinde imzası ve kendisi bulunan bütün kişiler karakola davet edilir.

Tahminime göre sorudaki çek hamiline düzenlenmiştir.Meslektaşımız basiretsiz davranarak, çeke ciro almadığı gibi, ayrıca bir belge ile de durumu tevsik etmemiştir. Böyle olunca çekin kendisine borç karşılığı verildiğini ispatlamak zorundadır.

Saygılarımla