Mesajı Okuyun
Old 18-09-2007, 00:29   #210
tudaa

iyi aksamlar arkadaşlar ben themisi bitirmiştim ondan ayrı şu sıralar referans hukuk soru bankasını yapıyorum ancak sorun şu ben bir türlü anlayamadım anayasa yargısı hakkında bir sorunum var şöyle anayasal yargıya başvurabilmek için esas ve şekil yönünden farklı kişilere başvuru hakkı tanınmıstır ancak bu kişilerin arasında başbakan yardımcısı her iki grupta da yoktur yanılmıyorsam buraya kadar geldik peki bir soruda anayasa mahkemesine başvuran kişi yanlış ise anayasa mahkemesi nasıl kalkıpta karar yeter sayısı sağlanmamış bu nedenden ötürü iptale karar veriyorum diyebilir ve bunu doğru cevap olarak sunar bu kitap.

ayrıca bir başka soru da da bir milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesi oylaması sırasında oylamaya katılan ve daha önce milletvekilliği düşürülen bir milletvekilinin bu oylamada kullandığı oy gecersızdir ee milletvekilinin düşürülmesi için gerekli olan karar yeter sayısı da 276 dır ve bu 276 olayımısda gerceklesmıs olsa bıle bu milletvekilliği önceden düşürülmüş olan kişi daha sonrasında anayasa yargısına başvurarark kararın iptalini isteyemez diyoruz ....

kısacası şu anayasa mahkemesi bu iptal istemini ne tür bir gerekçe ile ve ne şekilde sonuçlandırmış olabilir diye sorulan bir soruda öncelikle anayasa mahkemesine başvuran kişinin bu başvuruyu yapıp yapamayacağı yönünde cevap vereceğiz yoksaa ya evet karar yeter sayısı sağlanamamış anayasa mahkemesi bu nedenle bu kararı iptal eder diyeceğiz ???
bu konuda bilgisi olan bir arkadaşımız var ise lütfen bizi aydınlatsın çünkü bu ikilemde kalmaktan çok sıkıldım. teşekkürler