Mesajı Okuyun
Old 31-07-2007, 13:13   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Bence,boşanma davalarında davacıdan gelen talep "ben oyundan çıkmak istiyorum" talebidir.Evliliğin iki kişilik bir paylaşım olduğunu düşünürsek,biri boşanma iradesini ortaya koyduğu anda bitmiştir ve ya bitmelidir.

Mahkemeler ise; boşanma ile mağdur olacak eşin ve çocukların boşanma sonrası durumlarını düzenlemelidir.Bu da sosyal devlet anlayışının yaygın ve hakim olmasıyla ilgilidir.
Boşanmanın kamu düzenini ilgilendirmesi gereken boyutu sadece budur.

Karı-koca,hiç bir ilişkide yaşanamayacak kadar özeli paylaşan bireylerdir.Hakimin ve ya devletin bu ilişkiyi resmiyette bitirmek adına;en çirkin anları tanığa anlattırmasını ve ya düşmanlığı ille de ortaya döktürmeye çalışmasını,kişisel hak ve özgürlüklere aykırı buluyorum.

Boşanmak istiyorum diyen kocayı ve ya kadını kim oyunda tutmaya zorlayabilir ki, ya da zorladığında toplumda ahlaki ve sosyal anlamda açılan yaraları zaman içinde nasıl tamir edebilirsiniz.

Bireyleri ikiyüzlü olmaya ve ya inanmadığı bir şeyi yaşamaya mecbur etmek yanlıştır.

Evlilik bağıtı medeni ve dürüst bir biçimde bitmelidir.Bireylerin özgürlüğü,ruh sağlıkları burada önemlidir.

Kamu düzeni, boşanma sonrası eş ve çocuklar üzerinde gerekli tedbirleri almak zorundadır.boşanma ile destekten yoksun kalacak eşe iş imkanı ve ya çocukların eğitimlerini
garantiye alabilmek gibi..