Mesajı Okuyun
Old 02-05-2013, 20:43   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Bu arada hakim dava dilekçemizde katılma ve katkı payı yazmadığımdan 1/2 hisse değeri bedelinin tahsili dediğimden tarafımıza dava dilekçemi açıklamam için süre verdi bu dilekçemde de 25.000,00.-TL değerinde ki 1/2 hisse bedelinin tahsili şeklinde talep ettim.

Talep sonucunuz yukarıdaki gibiyse alacağın tümü dava edilmiş gözüküyor. Harç sonradan tamamlanabilir. Diye düşünüyorum.

Ama eğer talep sonucunuz 10.000,00.-TL.'nin fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydı ile tahsili biçiminde olsaydı kısmi dava kalan için zamanaşımını durdurmayacağından Yargıtay hükmü 15.000,00.-tl.'lik kısım için bozacaktı diye düşünüyorum.

Davanızın sonucundan bilgi verirseniz çok sevinirim.

Zamanaşımı bence de haksızlığa neden oluyor hele ki kısmi açılmış bir davada..Yok açılan kısım için zamanaşımı kesilir dava edilmeyen kısım için kesilmez..Bana hiç adil gelmiyor.

HMK. sonrası bu tür davaların belirsiz alacak davası olarak açılması mümkün hale geldi. HMK. öncesi açılmış bir davayı da belirsiz alacak olarak ıslah etmek mümkün. Bunda da ıslahın zamanaşımından önce yapılıp yapılmadığı tartışılabilecektir vs..

İyi şanslar..