Mesajı Okuyun
Old 16-11-2007, 20:58   #29
OLCAYK

Varsayılan E - Beyanname

İstanbul Barosu' nun bir mensubu olarak baromdan gelen ilk mesaj " E-Beyanname için şifrelerinizi önümüzdeki hafta vergi dairenizden alabilirsiniz (12.11.2007' de başlayan hafta) ". İkinci mesaj " E-Beyanname için genelge önümüzdeki hafta için yayınlanacaktır" oldu.

Usul usul vergi daireme gittim, beyannamemi nasıl vereceğim diye sordum, aldığım cevap genelge açıklanana kadar muhasebeci tutmak zorundasınız oldu (Geçici vergi beyannamesi hariç). (Zira internet üzerinden beyanname vermek şuan sadece muhasebecilere ait bir hak ve yetki.) Yok canım daha neler dememe kalmadan evet aynen öyle cevabını bir daha aldım, çok büyük bir sabırla daireyi terk ettim

Şimdi; hakim, savcı, avukat,kaymakam, vs. vs. vs. olabiliyorken eğitimini aldığım bir alan ile ilgili neden aracı kullanmak zorunda kaldığımı ben anlayamadım. İktisat, vergi hukuku, maliye derslerini boşuna mı aldım? Ayrıca ticaret lisesi mezunuyum.

İsteyen muhasebeci ile çalışır, isteyen çalışmaz. Tıpkı kural olarak davanın vekil aracılığı ile takibinin zorunlu olmaması gibi.

Eğer her davayı avukat takip etmek zorundadır, işin ehli odur deniliyorsa, sayın maliye bakanlığının cevabının altına imzamı bende atarım.

Bu konuda aynı uygulama ile karşılaşan, yada yaklaşan KDV beyannamesi süresi karşısında ne yapılması gerektiğini bilen meslektaşlarım var mı?