Mesajı Okuyun
Old 14-03-2016, 13:17   #59
GoodNews

Merhaba,

Bu zamana kadar Müvekkil Şirketler lehine açtığım davaları belirsiz alacak davası şeklinde açtık 1000 TL üzerinden. Davalı şirketler hukuki yarar itirazında bulundular. Ancak ben davanın 2 nedenle belirsiz alacak davası şeklinde açılması gerektiğini düşünüyorum.

1.si 2011- 2013 yılları dışında KK bedeli faturalarda ayrı kalem altında gösterilmiyordu.

2. si ise tüketiciden haksız şekilde tahsil olunan hangi bedeller. zira, sadece KK değil, dağıtım iletim, PSH, sayaç okuma bedeli Yargıtay kararlarında söylenmiş durumda.

Davalar, henüz sonuçlanmamakla birlikte farklı farklı Bilirkişi Raporları ile karşılaştık. Kimi raporda, KDV hesaplamaya dahil edilmiş, kiminde Trt payı ve Belediye vergisi de haksız tahsil edilen bedeller arasında. Kimisinde yalnızca KK hesaplanmış diğerleri hesaplanmamış. Kimi ödeme tarhinden itibaren faiz işletmiş

Açıkçası bu davanın belirsiz alacak davası şeklinde açılması en doğru olduğu kanaatindeyim. Ancak bu durumda da davanın makul bir bedel üzerinden açılması gerekiyor YHGK kararları uyarınca.