Mesajı Okuyun
Old 22-02-2017, 22:24   #1
Av.Onur Civelek

Acil Emlak komisyonculuğu komisyon ücretinin tahsili sorunu SATIŞ GERÇEKLEŞMEMİŞ YAZILI SÖZLEŞME VAR

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum. Bir davada çıkış yolu bulamadığım için son çare olarak siz değerli meslektaşlarıma danışma ihtiyacı duydum. Müvekkil şirket emlak komisyonculuğu yapıyor. Yer sahibi ile müteahhit'i bir araya getirerek "Alım Satım ve Komisyon anlaşması" yapıyorlar. Müvekkil ile birlikte yer sahibi ve müteahhit de adi yazılı sözleşmeyi imzalıyor. Sonrasında noterde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanacakken yer sahibi imzalamaktan vazgeçip noterden ayrılıyor. Ardından da ihtarname çekip sözleşmeyi iptal ettiğini bildiriyor. Burada sözleşmede 70.000tl ilk komisyon ücreti kararlaştırılmış, bu ücreti tahsil şansımız nedir sizce iki tarafa da mı dava açmalıyım yoksa sadece vazgeçene mi aynı zamanda sözleşmede komisyon ücreti arsanın satış bedelinin %3 ü olarak her iki taraftan alınacak diye de belirlenmiş karışık bir olay örnek yargıtay kararınız varsa gördermenizi bekliyorum benim olayımda satış gerçekleşmediği için pek pozitif bakamıyorum şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar