Mesajı Okuyun
Old 25-08-2006, 20:22   #3
Av.Selim Balku

Sayın Özoğul Katkılarınız için çok teşekkürler, ancak mutabakata varamadığım bazı hususları daha iyi anlamak için görüşlerimi belirtmek isterim.

Alıntı:
Temizlik işleri belediyelerin asli işleri arasında olup alt-asıl işveren ilişkisine konu olamaz. Bu nedenle o işte çalışan işçiler baştan itibaren belediyenin işçisi olarak işlem görür. Bu durumda işçilerin gerçek işvereni belediyedir. Hal böyle olunca taşeron firmanın yaptığı fesih işlemi esasında yok hükmündedir.

Temizlik belediyenin asli işlerindendir ama bünyesinde kendi temizlik işlerini bulundurmak koşulu ile ve temizlik işlerinin belli bir bölümünü taşeron firmaya (müteahhit firma değil) vermesi durumunda taşeron firmanın sözleşmeyi fesih hakkının olacağına inanıyorum. Ancak md.2/VII'ye göre muvazaalı olarak alt işverenlik ilişkisi kurulmuşsa (olayımızda buna benzer yanlar var) asıl işveren sorumludur aksi takdirde birlikte sorumluluk var diye düşünüyorum.

Alıntı:
Bu nedenle beş yıl geçmişse kıdem tazminatı dışındaki alacaklar zamanaşımı defi ile karşılaşabilir.

Peki ihbar tazminatıda 10 yıllık zamanaşımına tabidir diyemez miyiz? Eğer belirttiğiniz gibi kıdem tazminatları 10 yıl ise ihbarda 10 yıl olmalı diye düşünüyorum, acaba diğer alacaklar için de zamanaşımı sürelerini gösteren bir kaynak gösterilebilir misiniz?

Sayın Özoğul ve diğer değerli üye arkadaşlarım kafamı kurcalayan bir hususda iş kanunun tatbiki, mesela bu olaydaki işin fesih tarihi 1999, yürürlükteki iş mevzuatı 2003 hangisini tatbik edecem...

Diğer üyelerimizinde görüşlerini beklerken herkesi saygıyla selamlıyorum...