Mesajı Okuyun
Old 03-04-2019, 11:07   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan ihtopakgoz
trafik kazalarında araç sahibinin cezai sorumluluğu nedir?

olayımızda dolmuş kullanma ruhsatı olmayan şoföre dolmuşun işleteni tarafından dolmuş teslim edilmiş. şoför henüz işe yeni başlamış.. tecrübesi yok.. ruhsatı yok.. anadolu'dan istanbul'a gelmiş ve istanbul trafiğini bilmiyor.. geleli henüz 1 hafta bile olmamış.. ilk günden bir kadına çarpmış ve neticesinde kadın ölmüş.. şoför bakımından yargılama devam ediyor ancak aracın sahibinin, dolmuş işleten kişinin de yargılanmasını istiyoruz. bunun bir yolu var mıdır saygıdeğer meslektaşlarım?...

Meslektaşım; " taksirle ölüme sebebiyet vermeye ilişkin olayda... tali kusurlu olarak kabul edilen A'nın taksi şoförü olduğu, bu nedenle belirli bir bilgi birikimin olduğu, buna rağmen aracını ehliyeti olmayan B'ye vererek, B'nin yay olan C'ye çarparak ölümüne neden olduğu olayda; A'nın tali kusurlu olduğu yönündeki değerlendirmede bir hata olmasa da cezasının alt sınırdan fazlaca uzaklaşılarak 4 yıllık temel ceza tayini hatalıdır..." şeklinde bir yargıtay kararı hatırlıyorum. Bulursam ekleyeceğim...

Ben gerekli dikkat ev özeni göstermeyen işletenin de kusurlu olduğunu düşünüyorum. Benzer mahiyette bir davamızda; işleten için ayrıca suç duyurusunda bulunulmuş ve ayrı bir dava açılarak cezalandırılması yoluna gidilmişti.