Mesajı Okuyun
Old 12-04-2010, 08:42   #15
wastelander67

İyi günler sayın meslektaşlarım,
Konu tartışmaya açılalı epey zaman geçmiş. Aynı problem benim de başıma geldi. Ben Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurdum ve sözleşmede tüketici aleyhine tek taraflı ağır değişiklik, Telekomünikasyon Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği 18/5 maddesinde "sözleşmede yer alan şartların dürüstlük kuralının gereklerine aykırı olarak abone aleyhine ölçüsüz bir mağduriyete neden olup olmadığı hususunda tereddüde düşülmesi durumunda abone lehine anlam dikkate alınır" maddesi, aynı yönetmelik ekindeki haksız şartlar listesinin (h) bendi "Sözleşmede belirlenmiş sebeplerden biri olmaksızın sözleşme şartlarında işletmeci tarafından tek taraflı olarak, tüketici aleyhine olmak üzere hizmetin niteliğinde ve sunumunda yapılacak değişikliklere ilişkin kayıtlar" ve 4077 sayılı kanunun 6. maddesi ve sözü geçen yönetmeliğin 16 maddesine göre sözleşmenin 12 punto olarak hazırlanmadığı gerekçesiyle hakem heyeti beni haklı buldu. Tarifede yapılan değişikliğin iptali ile tarifenin eski hali ile konuşmaya açılmasına karar verdi.

Yani Sn.Av.Özgür Karabulut'un söylediğinin aksine, GSM şirketinin yapacağı değişikliklere önceden izin vermiş olsak bile, yapılan değişikliği iptal ettirmek mümkün.

Benim sayın meslektaşlarımdan bir ricam olacak. Aynı tarife ile konuşan bir müvekkilimden, GSM şirketi, makul konuşma sınırını aştığı gerekçesiyle SMS vasıtasıyla 150 TL ara ödeme talep ediyor. Bu miktarı 2 gün içinde ödemediği taktirde hattın görüşmeye kapanacağını bildiriyor. Müvekkilim 2 gün içinde ödemeyi yapmıyor ve hattı kapanıyor. Takip eden günde ödeme yapılmasına rağmen hattı uzunca bir müddet aramaya açılmıyor. Bunun üzerine müvekkilim hakem heyetine başvurmuş. Hakem heyeti yaptığı inceleme sonucunda, müvekkilimin haklılığına, kullanmadığı sürelere ilişkin borcun iptali ile telefon hattının sözleşmede belirtilen tarifeden konuşmaya açılmasına karar veriyor. GSM şirketi bu karara Tüketici Mahkemesi'nde itiraz ediyor. Sayın meslektaşlarımdan ricam, eğer ellerinde Tüketici Mahkemesi'ne açılan benzer bir itiraz davasının reddine ilişkin bir karar var ise paylaşmalarıdır. Şimdiden teşekkür ediyor, iyi bir hafta diliyorum.
Saygılarımla.