Mesajı Okuyun
Old 29-12-2012, 21:00   #2
Av.Melih Tatlı

Merhaba Sayın Meslektaşım,

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un Tanımlar Başlığına haiz 3. maddesinin e bendinde: e) Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi, ibaresi yer almaktadır.

Bu açıdan bakarsak, ticari veya mesleki olmayan amaçlarla bir mal veya hizmeti kullanan gerçek ya da tüzel kişi, bankalardan hesap açarak bu hesabı fiilen kullandığında (EFT, Havale, para çekme, yatırma vb işlemler de dahil) burada bir tüketici hareketinden söz etmemek için önümüzdeki engel nedir?

Yargıtay içtihatlarında belirtilen "Bankacılık işlemleri"nin tam tanımı nedir? Sadece hesap açılması ve ya Hesap işletim ücreti kesilmesi gibi işlemlerde bir tarafın banka olması sebebiyle bankacılık işlemi olduğu kuşkusuzdur. Ancak! Bir işlemin bankacılık işlemi olması, söz konusu işlemin Tüketici İşlemi kapsamına dahil olmasına engel midir?

Bankalarda tüketiciler olarak hesabımızdaki parayı Bankanın sürekli olarak işletme hakkı mevcuttur, ki işletilmektedir de. Bunun yanında, bir de hesap işletim ücreti kesilmesi ne kadar adildir? Hakkaniyet ilkesi zedelenmemiş midir?

Sorularınıza daha çok sorularla cevap versem de yazmak istediklerimi belirttim sayın meslektaşım. Sözün özü, kanımca Yargıtay kararlarındaki zorlama yorum ve sonuçları hiçbir şekilde kabul edilemez.

Saygılarımla.