Mesajı Okuyun
Old 04-05-2009, 19:25   #49
Admin

Alıntı:
"Hukuk mevzuattan ibarettir" yaklaşımını dile getirenler pozitivist hukukçulardır. "Doğal hukuk" taraftarları ise (ki liberal cenah da bu grup içinde yer alır) bu görüşü benimsemezler. Konu elbette hukukun tanımıyla ilgilidir ve genel geçer bir tanım üzerinde uzlaşılamaması sebebiyle bu hususta hukukçular arasında ihtilaf yaşanmaktadır.
Hukuk felsefesi yakın olduğum bir konu değil, ben daha ziyade THS felsefesini bilirim, o açıdan da izninizle konuyu THS kural ve ilkeleri açısından yorumlamak isterim: Türk Hukuk Sitesi hukukun (sizin tabirinizle bu "mevzuat" olabilir, ben hukuk demeyi tercih ederim) üstünlüğüne inanan ve bu görüşteki hukukçuları bir araya toplamayı amaçlayan bir organizasyondur ve mevcut bir hukuk kuralına uyulup uyulmayacağı konusunda bu sitenin felsefesinde HİÇBİR ihtilaf bulunmamaktadır.

Bu açıdan sitemizdeki tartışmaların "bir hukuk kuralının nasıl olması / değişmesi/ değiştirilmesi/ yorumlanması gerektiğine" ilişkin kısımlarının sitemiz içinde, "bir hukuk kuralına niçin uymama özgürlüğümüz olduğuna" ilişkin site felsefesine aykırı kısımlarının ise sitemiz dışında devam etmesini rica ediyorum.

Herkesin sigara içmesi gerektiğine ilişkin görüşler, Yeşilay derneği platformları kullanılarak yayılamayacağı gibi, bireylerin uygun bulmadıkları hukuk kurallarına uymama özgürlükleri olduğuna ilişkin görüşler de, THS platformları kullanılarak yayılamaz. Zaten bu amaçla kullanılabilecek oldukça fazla sayıda internet platformu da mevcut olduğundan, bizim bu konudaki duruşumuz da eminim ki, bu görüşlerin yayılmasına engel olur mahiyette olmayacaktır.

Tüm meslektaşlarıma bu konudaki anlayışları için şimdiden teşekkür ediyorum!