Mesajı Okuyun
Old 12-10-2006, 14:43   #3
Av.Suat Ergin

ÖDEME İÇİN İBRAZ
1. UMUMİ OLARAK
MADDE 708 - Bir çek, keşide edildiği yerde ödenecekse on gün; keşide edildiği yerden başka bir yerde ödenecekse bir ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.
Ödeneceği memleketten başka bir memlekette keşide edilen çek, keşide yeri ile ödeme yeri aynı kıtada ise bir ay ve ayrı ayrı kıtalarda ise üç ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.
Bu bakımdan, bir Avrupa memleketinde çekilip ve Akdeniz'de sahili bulunan bir memlekette ödenecek olan ve bilmukabele Akdeniz'de sahili olan bir memlekette çekilip bir Avrupa memleketinde ödenmesi lâzımgelen çekler aynı kıtada keşide edilmiş ve ödenmesi şart kılınmış sayılır.
Yukarda yazılı müddetler, çekte keşide günü olarak gösterilen tarihten itibaren işler.
MÜDDETLERİN HESABI
MADDE 729 - Kanunun bu kısmında gösterilen müddetler hesap edilirken bunların başladığı gün sayılmaz.
Sayın myıldız,

TTK ve Çek Yasasında açık bir hüküm yoktur. Ancak yukarıya alıntıladığım TTK 729 uncu maddeye göre tanzim tarihinden sonraki günden itibaren başlamalıdır. Bu konu doktrinde de tartışılmış, bir kısım yazarlar tanzim tarihi de sayılmalıdır derken, büyük kısmı tanzim tarihi sayılmamalıdır demektedir. Bendeki kitabın yazarına göre; Yargıtay kararları da bu yöndeymiş.(Gönen Eriş-Uygulamalı Çek Hukuku) Ancak ben karar bulamadım. Acele dediğiniz için fazla araştırma yapamadım.

Yıllar önce benim başımdan da buna benzer bir olay geçmişti. Banka memuru karşılıksız kaşesi vurmayınca; ben şubeye gittim. Hukuk müşavirleriyle görüştürdüm. Kaşe vuruldu.

Saygılarımla

Yayınlarken, Sayın Yılmaz'ın yazısını gördüm. Doktrin görüşüne örnek olsun diye silmiyorum.