Mesajı Okuyun
Old 10-11-2009, 22:39   #21
Gemici

CERN konusunda uzun bir süredir herhangi bir haber çarpmamıştı gözüme. Birileri sorsaydı, 'şu ateşli tartışmalara konu olan CERN ne oldu, kara delik oluşturp dünyayı yutacakken kendisi mi kara bir delikte yok oldu'? diye, verecek cevap bulamazdım.

Bugünkü haberlerde okudum, CERN herhangi bir deliğin kara boşluğunda kaybolup gitmemiş, halen varmış ama korkunçluğunu kaybetmiş. 2008 senesinin Eylül ayında açılışı yapıldıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan bir arıza neticesi aylar boyunca yoğun bakıma alınan CERN bu süreden sonra yeniden hizmete girmiş. Ve o günden bir hafta öncesine kadar da çalışmasına devam edip durmuş. 'Korkunç öcü' olma karakterini kaybettiği için de bu süre içinde kamu oyunun dikkatini çekmemiş.

Evet, ne olduysa bundan bir hafta önce küçük bir kuşun gagasından düşen ekmek kırıntısı yüzünden olmuş ve CERN'in alay konusu olmasına yol açmış.

Basında çıkan haberlere göre söz konusu kuşun ağzından düşen bir ekmek kırıntısı, yer altında 27 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan LHC'nin (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) yer üstü elektrik kaynağının üzerine düşüp kısa devreye yol açmış. Sonuçta soğutma sistemindeki ısı eksi 271 dereceden eksi 268 dereceye düşmüş. Bu sefreki kaza ucuz atlatılmış, olayın cereyan etmesinden birkaç saat sonra tesis yeniden faaliyete geçmiş, yazılanlara göre.

Beni uğraştıran konu: 'kim ve nasıl tespit etmiş, kuşun ağzından düşen ekmek kırıntısının kısa devreye yol açtığını?' Ya kuştan düşen müssebip ekmek kırıntısı değil de, kuşun pisliği ise!

CERN'in başına devlet kuşu kondu derim ben. Kısmeti açıldı.

Saygılarımla