Mesajı Okuyun
Old 11-07-2007, 12:31   #6
Av.Mehmet Yılmaz

Ben silah konusunun bir nevi tabu olduğunu düşünüyorum.Çok fazla dile getirilmiyor veya getirilemiyor. Meslektaşlar arasında konu açıldığında mutlaka birileri çıkıp, toplumda zaten var olan şiddete avukatlar olarak katkıda bulunmamamız, silahsızlaşma kampanyasına destek olmamız gerektiği yönünde fikirler ileri sürdüklerinde söylenecek fazla bir kelime bulunamıyor. Bütün bunlara katılmakla birlikte konunun başka yönlerinin de olduğunu kabul etmek gerekiyor.
En basitinden her ne kadar silahın kullanıldığı suçlarda artma var ise de bunların çok az bir kısmının ruhsatlı silahlarla işlendiği vakıa. Ayrıca üniversite mezunu ve hukuki bilgisi herhangi bir birinden fazla olan avukatların silahı taşıma, kullanma konularında gerekli özen ve dikkati göstereceğini düşünüyorum.
Konu ile ilgili olarak öncelikle, avukatların silah sahibi olması, ve bunu taşımasının gerekli olup olmadığı konusu halledilmeli. Zira, silaha karşı olan ve avukatın silah sahibi olmasını gerekli bulmayan çok sayıda meslektaşımız bulunmaktadır.
Fahiş miktarda ki harç konusunda ferden yapılabilecek çok fazla şeyler olmadığı açık. Barolar Birliği öncülüğünde konu gündeme getirilmeli. Daha önce bu mihvalde bir çalışma veya talep olup-olmadığını da bilmiyorum açıkçası.
Özet olarak öncelikle kendi aramızda silahın gerekliliği konusunu çözüme kavuşturmamız gerektiğini düşünmekteyim. Benim görüşüm gerekli olduğu yönünde.
Saygılarar..