Mesajı Okuyun
Old 25-03-2014, 09:24   #16
avalifuat

Arkadaşlar Yargılama sırasında gerek sanıktan gerekse müdafiinden HAGB isteyip istemediği sorulmaktadır. hatta bazen bizzat müdafi olarak müvbekkil hakkında beraat ve mahkeme aksi kanaatte ise tüm yasal indirimlerin uygulanması ve HAGB talep olunmaktadır.
Burada sorun yargılama aşamasında HAGB talep olunulan durumdan farklı bir durumun ortaya çıkmış olup olmamasındadır. (Yeni bir delik ve gerçek suçlunun tespiti vs....) Böyle bir durumda HAGB talep edilmiş olmasına rağmen mahkemenin verdiği HAGB kararına itiraz edilebilir. İtiraz gerekçesi de yeni ortaya çıkan ve sanığın suçsuz olduğunu belgeleyen durumdur. Bunun dışında yargılama aşamasında HAGB talep eden müdafiinin sırf sorumluluktan (ki;soromluluk söz konusu değildir.) kurtulmak adına talepleri ile çelişerek verilen HAGB kararına itiraz etmeleri anlaşılabilir değildir. Ancak meslektaşlarıma; yargılama aşamasında HAGB talep etmiş olsalar dahi müvekkillerine HAGB kararını ve her türlü sonuçlarını açıklayen yazılı bir metin altına HAGB kararına yinede itiraz etmek isteyip istemediklerini sorup müvekkillerinin görüşünü ve isteğini imzaları ile tastik ettirmelerinde yarar var diye düşünüyorum. Başka bir bakış açısı ile yargılama esnasında Müvekkilinizin, mahkemenin HAGB isteyip istemediği sorusuna "İstemiyorum, suçsuzum, beraatimi istiyorum" cevabını vermesi durumunda mahkeme sizin HAGB talebinizi dikkate alırmı, elbette almaz. Yani bu konuda kararın tefhimi veya tebliği tarihinden itibaren yasal süresi içerisinde itiraz edilip edilmeyeceği sanıktan sorulmalı ona göre hareket edilmelidir. CMK gereğince görevlendirilen ve sanıkla irtibat kuramamış arkadaşların da müvekkilleri kendilerine ulaşıp yargılanmak ve beraat etmek istediklerini ısrarla tüm açıklamalara karşın istemedikleri sürece HAGB kararına itiraz etmemeleri gerekir. Aksi durumda karar açıklanır, kararı teyyiz edersiniz, onanır, müvekkiliniz hakkında verilen (para veya h.hapis) kesinleşir , infaz olunur. Tüm bu aşamalardaki sorumlulukmu fazladır sizce yoksa lehine olduğunu düşündüğünüz HAGB kararının mı.? Kabul etmeyeceksen ,isteme.