Mesajı Okuyun
Old 21-03-2008, 14:50   #11
Gamze Dülger

Cevaplarınıza kısmen katılıyorum.
HAGB kararları ne yazıkki Yargıtay kararları gereği kanuni şartları varolduğu takdirde uygulanması zorunlu bir maddedir.
HAGB kararları aslen suçu tesbit etmekte ve fakat cezalandırılmayı belirli şartlara tabi kılmaktadır.HAGB kararının kesinleşmesinden itibaren denetim süresi içinde (5 yıl ) bir suç işlenmesi halinde dosya tekrar ele alınıp hüküm açıklanmaktadır.Bana göre bu sanık açısından belirsizlik taşimaktadır.
Şöyleki;
Sanık hakkında suçu işlediği tesbit edilip ,hagb kararı verilmiştir.
İtiraz da sadece "yerindelik denetimi " yapıldığından suçu işleyip işlemediği veya delillerin takdiri tartılışmamıştır.Eğer hagb kararı verilmese ve ceza açıklansa idi karar temyiz kabiliyeti olduğundan temyiz edilebilecek ve hatta sanık beraat dahi edebilecekti.Aynı sanık denetim süresi içinde yeni kasten işlenen bir suç işlemiş ve hagb kararı kaldırılıp hüküm açıklanmıştır (mesela aradan 4 sene 5 ay geçtikten sonra olabilir ) kararı ele alan hakim eski mahkeme kararı ile abğlı olmayacağındankendi kanaati gereği bir karar verebilir.Ve yine o tarihte mahkemenin verdiği yeni karar ise temyiz sınırının da altında kalabilir.
Açıklamaya çalıştığım var olan ceza kanunlarının yap-boz tahtasına dönüştürüldüğü süreçte sanığın belirsizliğe itildiğidir.
Kanımca hagb kararı temyize tabi olmalı ve mahkeme hem esas hemde yerindelik denetimi yapabilmelidir.Veyine hagb kararları verildiği tarihten itibaren uygulanmalı ve denetim süresi kararın kesinleştiği değil verildiği tarihten itibaren başlamalıdır.
bu görüşlerin tamamı bir araştırma ürünü olup sadece beni bağlamaktadır.
saygılarımla