Mesajı Okuyun
Old 28-09-2010, 02:45   #39
serhatçetin

Sevgili Ceren ;
Suçun manevi unsuruna ilişkin söylemlerine aynen katılıyorum. Ancak olayda hileli davranışların varlığından bahsedilebilmesi için bu hususa ilişkin ayrıca bir fiil gerekmektedir. Lokantaya girip masaya oturan ve önüne gelen yemek bittikten sonra hesabı ödemeyen kişinin hangi icrai hareketi hile niteliği taşır? Lokantaya gelmek mi? Masaya oturmak mı? Yemek yemek mi? Anlatımından "kötüniyet" ile "hile" kavramlarına eşdeğer baktığını anlıyorum.
Ancak "HİLE" sözcük anlamıyla incelendiğinde muhakkak icrai bir hareketle gerçekleşen bir fiil gibi görünüyor.

HİLE : (hi:le) 1. Birini aldatmak, yanıltmak için yapılan düzen, dolap, oyun, ayak oyunu, desise, entrika:

Yani bu olayda suç ancak lokantaya giren kişinin, yemek siparişini veriirken "Bana yemek verirsen, sana şunu şunu vermeyi ya da yapmayı vaadediyorum" demesi ve lokantacıyı bu söylemi üzerine yemek vermeye ikna etmesi halinde gerçekleşir. Örnekte böyle bir vaad olmadığından "DOLANDIRICILIK" suçu işlenmemiş olacaktır düşüncesindeyim. Uzun zaman olmuştu görüşmeyeli, THS sayesinde görüşmüş olduk bu arada Sağlıcakla kal...