Mesajı Okuyun
Old 15-10-2007, 16:44   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat-21
Rehin takip toplamı < (Küçüktür) Rehin açığı belgesine istinaden girişilen takip toplamı ise,sizin görüşünüze katılabilirim...AMA
Rehin takip toplamı > Rehin açığı belgesine istinaden yapılan ilamsız takip toplamı ise:Görüşünüzü alabilir miyim?

Sayın avukat-21,

Rehin açığı belgesine istinaden yaptığınız icra takibi de tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla yapılmalıdır. İlk takip 55.000 YTL üzerinden yapılmış. Daha sonra ise,rehin açığı belgesine istinaden 60.000 YTL üzerinden ikinci takip yapılmış. Toplamı 115.000 YTL eder. Oysa borcun 85.000 YTL'ye baliğ olduğunu siz belirtmişsiniz. Ben 85.000'in içinde 55.000'in de olduğunu ileri sürdüm. O yüzden bakiye 30.000 YTL için 3.000 YTL civarında vekalet ücretine hak kazanırsınız demek istedim.Aksi düşünülecek olursa; olmayan alacak miktarı (115.000 YTL) için vekalet ücreti talep edilmesi sözkonusu olacaktır ki hakkaniyete aykırıdır.

Alıntı:
...(173:".....bağlantı ve ilişki bulunsa bile,başka icra kovuşturması AYRI ücrete tabidir.."
AYRICA;Ücreti vekaletin asıl alacak tutarına yakın olması hakkaniyete aykırıdır demişsiniz..Katılıyorum..ama,yasada bu konuda bir düzenleme var mı? bilgi verirseniz sevinirim

173 üncü maddedeki bağlantılı iş kavramını şöyle örnekleyebiliriz. Sizin takibinize karşı borçlu menfi tespit davası açmış olsa; bu davayı da siz takip etseniz; tam vekalet ücretine hak kazanırsınız. Ancak sizin örneğinizde bağlantılı iş sözkonusu değil...Yasada düzenleme yok ama ihtilaf halinde karşılaşacağınız durumu belirtmek istedim.

Saygılarımla