Mesajı Okuyun
Old 14-04-2010, 12:21   #1
Konuk AYLİN

Varsayılan Aleyhime açılan haksız dava karşısında ben de dava açabilir miyim? Haklarım?

Kadın haklarının günümüzde artık gerek yasalar ve gerekse seminer,kurs vs eğitimler ile önemi ve gerekliliği konularında önemli gelişmeler elde edilmiş ve edilmekte olup, ancak yine de uzağında kaldığımızdan tam ve ayrıntılı olarak bilememekteyiz.
Benim sorum; Bir yıla yakın bir süre evli bulunduğum kişi den aylarca gerek fiziksel ve gerekse psikolojik anlamlarda şiddet gördüğüm için karşımdaki kişinin hiç bir suç cezasız kalmaz mantığı ile cezalandırılması. Evet hakkımda aile koruma kararları çıktı. Ancak karşı taraf benden daha zeki ve akıllı davranarak bu şikayetleri geri aldırdığı için bu haklarımı şu an kullanamıyorum. Bunun dışında yedi aylık hamile olduğum halde beni eşyları da alarak terketti ve kendisi tamamen kusurlu olduğu halde boşanma davası açtı. Hiç bir şekilde beni ve bebeğin durumunu aramıyor sormuyor ve ilgilenmiyor. Ben sadece bebeğin hukuki anlamdaki babasıyım demekle yetiniyor. Ayda üç yüz beş yüz milyon nafaka bir bebeğin sağlıklı gelişimine , yada baba sevgisini ilgisini telafi edebilir mi ?
Amacım karşı tarafa kasti anlamda zarar vermek vs değil. Ancak hem benim ve hem de bebeğimin mağduriyetini ve acısını daha hafifletmek. Kadın haklarına göre böyle bir durumda eşime karşı dava açabilir miyim.
Özetle bir insanın ve öz çocuğunun hayatı ile oynayan bir kişinin hiç bir müeyyide ve yaptırım görmediğinden rahatlıkla bunları yapabilmesi ve bunlar hayatın acımasızlığı diyerek üstünden tüm sorumluluğu atmasına izin vermek bana mantıklı gelmiyor. Hakkımı ve mağduriyetimi boşanma dışında bir dava ile kanıtlayabilir miyim ? Bana yol gösterir ve bu konular ile ilgili kadın hakları konusunda aydınlatırsanız sizlere müteşekkir kalırım.
Bir de hakaret, tehdit içeren telefon mesajları boşanma davalarında delil olarak kullanılır mı ?
Hürmetlerim le . . .