Konu: Bosanma
Mesajı Okuyun
Old 02-07-2004, 21:12   #1
betmely

Soru Bosanma

Merhabalar.öncelikle meslektaslarimi selamlar hepinize kolay gelsin derim. Ben Türkvatandasiyim,esim Avusturya vatandasi.(Hic Türkiye´de ikamet etmemis)2 Sene önce Türkiye´de evlenip Avusturya´da yasamaya basladim.Esim,benden bosanmak istiyor simdi.Ama ben istemiyorum.Bosanma olayi olsa bile kesinlikle Türkiye´de bosanmak istemyiorum.Davanin Avusturya´da görülmesini istiyorum.Kocamda israrla Türkiye´de görülmasini istiyor.Esim,ben 10 gün icin Türkiye´ye gittigimde,konsolosluktan vekaletname cikarttirarak Türkiye´de bir avukat tutup bana bosanma davasi acmis.Ben buraya geldikten sonra ögrendim.Tebligat annemler gitmis ama orada oturmadigimi söyleyip almamislar,postaci muhtara götürmüs ama muhtarda kaydimin olmadigini söyleyip almamis.Size sorum su olacakti
1-Türkiye´de actigi bosanma davasi gecerli olabilir mi? (CÜNKÜ artik ikimizinde ikameti Avusturya)
2-Davanin acildigi yer,ikamete mi baglidir,yoksa evliligin yapildigi yere göre mi?
3-Bundan sonraki tebligati buraya(Avusturya´ya)Yaptiklari zaman benim ne yapmam gerekiyor?
Bu konuda avusturya´da danistigim avukatla Türkiye´de danistigim avukatlarin cevaplari birbirini tutumuyor.Türkiye´deki avukat,burada actigi dava (ikametin orada oldugu icin) GECERSIZ OLUR DIYOR:Avusturya´daki avukat ise,dava yeri,dava acanin tercihine baglidir,acabilir diyor.Bne burada nafaka davasi actim ve 435 euro aylik nafaka baglandi.Ama ortada bosanam davasi yok
Ilginize cook tesekkürler (VE LÜTFEN BU IKLEMDEN BENI KURTARIN)