Mesajı Okuyun
Old 18-05-2017, 17:20   #21
Av.Nevzat

Alıntı:
Yazan Y.Bayrak
Arkadaşlar, sigorta şirketine başvuru zorunluluğu, tamamlanabilir dava şartı mı değil mi tartışmalıdır. Henüz Yargıtay bu konuda bir karar vermedi. Yargıtay ilgili dairesinden üyelerle yaptığımız görüşmede kesin bir kanaate varmadıklarını gördük. Ancak bazı üyeler tamamlanabilir dava şartı değildir diyor. Benim kanaatimce de tamamlanabilir dava şartı değildir. Ancak, sigorta şirketine başvurunuzu yaptıktan sonra 8 iş günü içinde ödeme yapmaz ve 15 günlük süre dolduktan sonra dava açmakta sakınca yoktur. Şart yerine gelmiştir. Bizim mahkememiz bu şekilde uygulama yapmaktadır.

Sayın Bayrak, yanıtınız ve paylaştığınız bilgiler için teşekkürler.
Burada asıl sorun diğer arkadaşların da belirttiği gibi, sigortaya başvuruda eklenecek belgelerle ilgili. Maluliyet ve kazanç kaybına ilişkin belgeler. Özellikle de maluliyet konusunda, henüz yargılama süreci başlamadan rapor alınamaması nedeniyle tereddüt yaşanıyor.
Benim düşüncem, mevcut ve tedarik edilebilen belgelerle sigortaya başvuru yapıp gerekli süre geçtikten sonra davanın açılması halinde dava şartının yerine getirilmiş olacağı yönünde.
Belgelerin içeriği ve temerrüt konusu yargılama sürecinde takdir edilecektir diye düşünüyorum.
Siz ve diğer arkadaşlar bu konuda ne düşünürsünüz?