Mesajı Okuyun
Old 13-06-2009, 00:55   #18
Av.Feridun Yurtsever

Alıntı:
Yazan BURCUKK
buna benzer bir olay da benim müvekkilimin başına gelmiştir. davacı müvekkil 1987 yılında arsalarının işgal edildiğini,yolsuz tescil yapıldığını öğrenmiş ve tapu iptali ve tescili davası açmıştır. davayı 1994 yılında kazanmıştır. ancak her ne hikmetse tapu müdürlüğü tescil istemlerini yerine getirmemiş, davalılar da 2002 yılından itibaren gayrimenkulleri satmaya başlamışlardır. bu durumda muvazalı satıştan bahsedilebilir mi? ya da ikinci kez tapu iptali ve tescil davası açılabilir mi?
beni aydınlatırsanız çok sevinirim. iyi çalışmalar.saygılar

Tapu siciline güvenerek ayni hak iktisap etmeye çalışan 3. kişinin kötüniyetini ispat edebildiğiniz anda davanız kabul edilmektedir. Ancak benim hala uğraştığım bir davada mahkeme "alacaklının kötüniyeti ispat edilemediğinden ve davacı tarafça da yolsuz tapu sicilinde malik olarak görünen kişiden tazminat istemediğinden davanın reddine..." şeklinde hüküm kurdu. Yani bu durumda açmayı düşündüğünüz davada yolsuz sicildeki maliki de davalı olarak gösterebileceğinizi; 3. kişinin kötüniyetini ispat edemeseniz dahi yolsuz malikten tazminat hakkınızı aynı dava ile talep edebileceğinizi düşünüyorum.