Mesajı Okuyun
Old 11-09-2012, 14:20   #17
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Avukat ünvanına sahip bir meslektaşın her ortamda isminin başında "Av." ünvanı kullanabileceğine inanıyorum. (aynı durum bence "Dr.", "Prof.Dr.", "Doç.Dr." vs için de geçerlidir).

Sayın Aladağ'ın aksine 9. maddedeki "Avukat mesleki çalışma dışında kişisel anlaşmazlıklarda avukatlık sıfatının özelliklerinden yararlanamaz." hükmünü de "isminin başında Av. ünvanı kullanamaz" olarak yorumlamıyorum.

Eğer bu maddeyi böyle yorumlarsak bu defa Avukatlık kanununu 63.madde 1. fıkrasını oturtacak yer bulmamız bence güçleşiyor. Bilindiği üzere bu madde ile meslekte 20 yılını dolduran meslektaşlara mesleği bıraktıktan sonra da "Avukat" ünvanını kullanma hakkı tanınıyor. Dolayısıyla bu ünvanın kullanımının sadece mesleki faaliyete özgülendiğini söylemek bence mümkün değil, zira bu madde kapsamına girenlerin artık bir mesleki faaliyetleri yok. Demekki yasa bu ünvanın meslek dışı (özel hayatta) kullanımına da cevaz veriyor diye düşünüyorum.

Not 1: Mesleki tecrübesine çok değer verdiğim bir üstadım vekil olarak imzaladığı dilekçelerde "Av.İsim Soyad", kişisel dilekçelerinde ise "İsim Soyad -Avukat-" ibaresi kullanırdı ve ben de bu tercihi destekleyenlerdenim.
Not2: Konu disiplin kurulları önüne gelmemiş ve bir karara bağlanmamış olamaz? Her taraf "Av.İsim Soyadı" şeklinde pankart astıran Belediye başkanlarıyla dolu

Görüşüme katılmama nedeniniz, onu yanlış anlamanız olmalı. 9. maddenin özel yaşamda (örneğin THS'de) avukat unvanının kullanılmasına engel olduğunu savunmuyorum; aksine, madde metninde yazılı olduğu gibi "Avukat mesleki çalışma dışında kişisel anlaşmazlıklarda avukatlık sıfatının özelliklerinden yararlanamaz." diyorum. "Kişisel anlaşmazlıklar" nedir? Avukatın kendisinin taraf olduğu dava ya da icra takipleridir. Avukatın kendisiyle ilgili bir konuda çektiği ihtar bile bu kapsamdadır. Bunlarda (yasadan kaynaklanan ayrık durumlar dışında) avukatın avukat olmasının bir önemi yoktur. Herkes gibi davacıdır, davalıdır, alacaklıdır ya da borçludur vb.
Ayrıca meslekte 20 yılını dolduran meslektaşların, mesleği bıraktıktan sonra da "avukat" unvanını kullanmasının yasal dayanağı gösterdiğiniz maddedir. Kaldı ki bu madde de avukatlara, davacı, davalı vb. olduğu uyuşmazlıklarda "avukat" unvanını kullanabilme, avukatlık sıfatının özelliklerinden yararlanabilme hakkı vermemektedir.