Mesajı Okuyun
Old 11-09-2012, 13:20   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
Avukat ünvanına sahip bir meslektaşın her ortamda isminin başında "Av." ünvanı kullanabileceğine inanıyorum. (aynı durum bence "Dr.", "Prof.Dr.", "Doç.Dr." vs için de geçerlidir).

Sayın Aladağ'ın aksine 9. maddedeki "Avukat mesleki çalışma dışında kişisel anlaşmazlıklarda avukatlık sıfatının özelliklerinden yararlanamaz." hükmünü de "isminin başında Av. ünvanı kullanamaz" olarak yorumlamıyorum.

Eğer bu maddeyi böyle yorumlarsak bu defa Avukatlık kanununu 63.madde 1. fıkrasını oturtacak yer bulmamız bence güçleşiyor. Bilindiği üzere bu madde ile meslekte 20 yılını dolduran meslektaşlara mesleği bıraktıktan sonra da "Avukat" ünvanını kullanma hakkı tanınıyor. Dolayısıyla bu ünvanın kullanımının sadece mesleki faaliyete özgülendiğini söylemek bence mümkün değil, zira bu madde kapsamına girenlerin artık bir mesleki faaliyetleri yok. Demekki yasa bu ünvanın meslek dışı (özel hayatta) kullanımına da cevaz veriyor diye düşünüyorum.

[/i][/size]

Aynı fikirdeyim.

Hatta küçük yerlerde avukatların mesleki sıfatları isimlerinin önüne bile geçebiliyor. Avukat vurgusu olunca hemen o kişiyi tanıyorlar. Bir avukatın sadece ismini söylediğinizde, karşı taraf "avukat X 'imi soruyorsunuz?" diye cevaplayabiliyor...