Mesajı Okuyun
Old 07-01-2013, 16:52   #93
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Arzuhalcilerin avukatlara bir zararı olduğuna inanmıyorum. Varsa zararları, dilekçesini yazdıkları kişiye olur. Arzuhalcilik suç değildir, bugüne dek yapılan suç duyuruları ya da şikayetlerden bir sonuç alındığını duymadım (muvazaalı alacak devralıp icra takibi yapılması hali hariç). Arzuhalcilikle mücadele gereksizdir kanımca. Arzuhalciler ortadan kalksa da parası olmayan/az olan kişiler bu kez dilekçelerini komşusuna/tanıdığına vb. yazdıracaktır. Avukatlık ile arzuhalcilik birbirlerine rakip meslekler değildir. Bazı katılımcılar arzuhalcilerin avukatlardan fazla kazandığını yazmışlar. Olabilir; avukatlardan fazla para kazanan birçok meslekten insan var. Avukatlar, avukatlığı bırakıp daha fazla gelir getiren işleri yapabilirler; geliri gerçekten fazla ise arzuhalciliği de seçebilirler, ticaret de yapabilirler vb. Avukatların eskiye oranla gelir düzeyinin düşmesinin nedeni arzuhalciler değildir. Yine dilekçe yazma konusunda uzun tartışmalar okudum forumda. Dilekçe yazmak, konuya göre değişmekle birlikte öyle abartılacak denli zor değildir. Hukuk fakültesi mezunu olmayan biri bile en zor denilen dilekçeleri yazabilir (Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24695 )
Bu konunun görüş arşivi niteliğinde olması nedeniyle, görüşlerimi kısaca özetledim. Saygılarımla.

Foruma yeniden geldiği için, bu yazınızı tekrarlamama izin veriniz diyor ve tekrar ediyor; katılıyorum.
Dilekçe yazdıracak olanın , avukata gidecek parası yok, yanı sıra, yazan da bikaç kuruş ekmek parası kazansın.