Mesajı Okuyun
Old 06-04-2020, 13:39   #1
Stj.Avukat

Acil Ortakliğin Giderilmesi-alternatif çözüm önerisi Için Bilgi

Değerli Büyüklerim,
Aldığım bu ilk dosyada işin içinden çıkamadığım için sizin bilgilerinizden yararlanmak istedim.Şimdiden cevap veren/vermeyen herkese teşekkür ederim.

Ortaklığın giderilmesi davası açılıyor.Dava konusu taşınmaz imar planında ilköğretim okul alanı olarak gözüküyor.Davacı paydaş, bu sebeple aynen taksimin mümkün olmayacağını söylüyor.Araştırmamda umumi hizmete ayrılmış bu taşınmazın ifrazının mümkün olmadığını ben de doğruladım.Davacı paydaş bu sebeple ortaklığın giderilmesini satış yoluyla istiyor. Ancak bilindiği üzere satış İcra İflas Kanunu hükümlerine göre yapılmaktadır.Bu sebeple taşınmaz daha düşük bedelle satılacaktır.

Benim araştırdığım konu ise satıştan başka daha avantajlı bir yol var mı? Toplamda 50 paydaş olduğu için aralarında anlaşmaya varmaları da zor açıkçası. Tapu kaydına baktığımda 2012 yılında beyanlar hanesine il özel idaresi lehine ''2942 Sayılı Kamulaştırma Kanununun 7. Maddesine Göre Belirtme '' ifadesi konulmuş.

Taşınmaz üzerinde idare fiili olarak hiçbir şey yapmamış. Ancak imar planında okul alanı olarak belirtilmesinden ve 8 yıldır işlem yapılmamasından dolayı hukuki el atmadan bahsedebileceğimizi düşünüyorum.

Bu sebeple ortaklığın giderilmesi davası devam ederken kamulaştırmasız el atma davası açabilir miyim?
Sulh hukuk mahkemesi bu davayı bekletici mesele yapar mı?

Hepinize saygılarımla.