Mesajı Okuyun
Old 05-10-2011, 10:33   #18
by dinçer

Sayın meslektaşlar kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte yine uygulama ile kanunun farklı iki yol gibi ilerleyeceği kanaatine varmama sebep olan kısa bir duruşma ve içeriğini anlatmak istiyorum.:

Davacı Vekili : Sayın Hakim, HMK yürürlüğe girmiş bulunmakta.Bu sebeple biz dosyanın bilirkişiden dönüşüne kadar kalemde bekletilmesini ve bu sebeple duruşma günü verilmemesini talep ediyoruz.

Hakim : Avukat bey, bu mahkemeye geçici olarak bakıyorum.Mahkemenin asıl hakiminin uygulama şeklini tam olarak bilemediğimden biz duruşma günü verelim.

Davacı Vekili : Sayın Hakim, Mahkemenin asıl hakiminin bi uygulama şekli olduğunu sanmıyorum.Zira HMK yürürlüğe gireli 2 gün oldu. Hem ayrıca öninceleme duruşması zorunlu hallerde ikinci defa yapılabilir diyor kanun.Yani hep beraber dinledik semineri.Hoca öyle söylemişti

Hakim; Yok yok biz yine de duruşma günü verelim.Gelecek celsenin ön inceleminin 2.duruşması olduğunu da zapta geçelim.

Davacı Vekili ; Aman hakim bey, hakimin de bu konuda sorumluluğu bulunmakta.Açıkca kanun hükmüne aykırılıktır bu.Ben söyleyeyim yani.

Hakim ; Davalı Vekilinden soruldu.

Davalı Vekili ; Efendim, duruşma günü verilsin.Hem dosya baya sürüncemede kaldı zaten.Kararık dosya daha fazla uzamasın.Eksik hususlar ikmal edilsin.Ayrıca cevap dilekçemizi celse arasında sunduk.Tekrar ederiz.

Hakim; Avukat Hanım, hem dosyanın sürüncemede kaldığını, karar aşamasında olduğunu söylüyorsunuz hem de cevap dilekçenizi yeni sunuyorsunuz.

Davalı Vekili ; ee, EEe, eksiklikler giderilsin o zaman.

....