Mesajı Okuyun
Old 26-05-2009, 16:26   #15
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
ÜÇ... İşçinin başvuru süresi "kesinleşmiş kararın tebliği" ile başladığından kesinleşmiş kararın işçiye tebliğ edilmesi gerekir.

Sevgili Engin;

Bilindiği üzere, işe iade davalarında, yalnızca Yargıtayın kararları "kesinleşmiş karar"dır. Kararı temyiz eden tebliğ masrafını da vermek zorunda olduğundan, kesinleşmiş karar taraflara tebliğ edilir.
Bunun dışında, mahkeme kararları tebliğ ya da tefhim edildiğinde, kesinleşme sonrası yeniden bir tebligat yapılmamaktadır.

Temyiz edilmeksizin kesinleşmiş kararı, kim, ne zaman, YENİDEN tebliğe çıkaracak? Taraflar kararı tebliğ aldıysa, "tebliğ edilen kararların süresinde temyiz edilmediğini" kim taraflara bildirecek?

Siz işveren vekili olarak takip ettiğiniz bir dosyada, aleyhinize kesinleşmiş bir kararı temyiz etmediyseniz, aylar sonra işe iade başvurusu yapan işçinin başvurusunu kabul etmeyi yasanın amacına ve ruhuna uygun bulur musunuz?

Bu dosyada işçi vekili olsaydım, bu kadar "zorlama" yorumlar yapmazdım.

Konununun -tarafımca- bu kadar uzatılmasının sebebi bu.

Somut uyuşmazlıkta davacıya, bir karar tebliğ/tefhim edilmiş, sonra da elindeki karar, kesinleşmiş bir karar olmuş.
Yani işe iade başvurusuna dayanak yaptığı karardan haberdar, ancak kararın kesinleştiğinden haberi yok.
Ben diyorum ki, kesinleşmeyi tebliğ etmek kimsenin ödevi değilse, (ki değil) bu kararın kesinleşmesine kimin ihtiyacı varsa, kesinleştiği tarihi kontrol etsin.

Saygılar,