Mesajı Okuyun
Old 25-05-2009, 08:10   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Zeynep Aydın
Arkadaşlar müvekkil aleyhinde işe iade kararı verildi. Davacı vekili kararı almış ve müvekkile işe iade için ihtar göndermiş, ancak Kalem kararı davacıya tebliğ ettiğine ilişkin herhangi bir yazı almadığından tebliğ edilmemiş görünüyor. Karar taraflara tefhim edildi ve kesinleşti. Ancak müdür kesinleşme tarihi olarak tefhimden itibaren 8 gün sonraki tarihi değil, davacıya tebliğ ettiği tarihi kesinleşme tarihi olarak yazmış ve ısrarla bu tarihten itibaren 10 günlük başvuru süresinin başladığını söylüyor. Ancak yasada kesinleşen kararın davacıya tebliğinden itibaren başvuru süresinin başladığı belirtiliyor. Bu durumda hak düşümü süresi hangi tarihte başlamıştır? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan ACİL yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Alıntı:
Yazan İş Kanunu Madde 21

....
İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur.
....

Benim düşünceme göre, kararın tefhiminden 8 gün sonra, karar kesinleşmiştir ve bu tarihten 10 iş günü geçmekle hak düşücü süre dolmaktadır.

Saygılar,