Mesajı Okuyun
Old 10-12-2009, 23:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Çocuğunuzun tacize uğradığını belirtmişsiniz.Çocuklara karşı yapılan her türlü cinsel saldırı çocuk istismarıdır.Bu ağır bir suçtur.Daha ağır cinsel istismar saldırıların oluşmasını beklemeden savcılığa suç duyurusunda bulunmak gereken ciddi ve vahim bir durum yaşanmaktadır. Çocuğunuz kendisine yardım edilmesi için çeşitli şekillerde çığlık atıyor olabilir.Çocuğunuza lütfen kulak verin ve duyun.

Suç duyurusunda bulunmadan önce bulunduğunuz yere en yakın üniversitenin Adli Tıp Anabilim Dalına başvurarak çocuğun durumu bir rapor düzenlenmesini talep edebilirsiniz.Bu rapor ile birlikte savcılığa başvurabilir, hemen mağdur çocuk için barodan bir avukat atanmasını isteyebilir ve saldırganın cezalandırılması için soruşturma yapılmasını isteyebilirsiniz.Raporla birlikte başvurmanız süreci hızlandıracak ve mağdurun yıpranmasını azaltacaktır.

Bu alanda katılımcılara ne yönde karar vermeleri gerektiği konusunda hiç bir görüş beyan etmemekteyiz.Fakat sizin mesajınızda olan şey bir çocuğun hayatını ve varlık sebebini ilgilendiren işlenmekte olan ağır bir suçtur.Bu suçun aile içindeki diğer bireyden gelmesi cezada ağırlaştırıcı bir sebeptir.
Sessiz kalmanız suçu bildirmeme sorumluluğunu size yükleyecektir.

2-Koruma ve uzaklaştırma kararı alınırken ,hakim mağdurların yaşam düzeyini de gözönüne alarak bir nafaka tayin edebilir.

Tarafınızca alınan koruma kararında bu konuda karar verilmemiş ise kararı veren mahkemeye yeniden başvurabilir ve ek karar isteyebilirsiniz.Nafaka kararı verilecek olur ise icra takibi için harç ödemeniz gerekmez.

3-Boşanma davası açılmadığı için taşınmazın durumunu tartışmak için henüz erken diye düşünüyorum.taşınmaz sizina adınıza kayıtlıysa ,eşinizin bu konuda hangi davayı açacağını kestirmek mümkün değildir.

Bu konuyu dava açtığı zaman tartışmak yerinde olacaktır.

4- Dava açan davasını ispatlamakla yükümlüdür.Mesajınıza göre yazdıklarınızın ispatlanması durumunda boşanmaya karar verilecektir.
Eşinizin çocuğa yönelttiği cinsel istismar konusunda suç duyurusunda bulunduktan sonra boşanma davanızı açmanızı bu durumu da delil olarak bildirmenizi öneriyoruz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı ısrarla öneriyoruz.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.