Mesajı Okuyun
Old 25-10-2006, 13:06   #4
ISIL YILMAZ

Sn.kckr,
Madem amaciniz verdiiniz egitimin karsiliini almak bunu belirsiz süreli hizmet akdi ile de gerçeklestirebilirsiniz.
Anladigim kadariyla ana problem isciye egitim vermek ve bu egitim karsiliginda en az iki yil süreyle istifasinin önüne gecmek. Bunu iscilerin sözlesmeleri haricinde ek bir egitim taahhütnümesiyle yapmayi neden düsünmüyorsunuz? Yani isciye vereceginiz egitimin ne oldugunu belirten ne kadar harcandigini belgeleyen bir egitim taahhütnamesi imzalamak ve bu taahhütnameye iki yildan önce hakli sebepler disinda istifa edildigi takdirde egitim giderlerinin ödenecegi hususunda bir sart koymak amacina uygun olmaz mi?

Bu arada, belirli hizmet sözlesmesinin yanlizca kilifiye iscilerle yapilacagini da akildan cikarmamak lazim. Ayrica, zincirleme akit ile ilgili söyledikleriniz konusunda is yasasi isverenlere yeni düzenleme ile bir rahatlik da getirdi. Buna göre isin dogasi ile ilgili kabul edilebilir bir neden varsa ikiden fazla belirli süreli akit yapilmasi akdi belirsiz süreli hale dönüstürmüyor. Ben uzun süren projeler söz konusu oldugunda yasanin bu hükmünü kullaniyorum. Diyelim ki bir projenin iki yilda bitmesi planlaniyor siz de proje müdürü ile iki yillik sözlesme yaptiniz, proje uzarsa bu gerekceyle birden fazla ( ve hatta ikiden fazla) belirli süreli sözlesme yapilmasinda bir sakinca görmüyorum.

Yalniz sizin mesajinizdan anladigim kadariyla isyerindeki tüm iscilerle böyle bir uygulamaya gitmeyi düsünüyorsunuz. Isin niteligini tam olarak bilmiyorum tabii ama iscilerin hepsinin kalifiye isci olmasi biraz zor gibi göründü bana.

Saygilar