Mesajı Okuyun
Old 26-05-2006, 01:25   #23
Av. R. Onur ÇINAR

selamlar;

burada yazılan yazıları ilgiyle okudum... özellikle elif ile veysel bey arasında geçen diyalog çok ilgimi çekti...

çok eşliliği islam ile bağdaştıran, fakat moderniteyle bağdaştıramayan bir görüş var,bu bağlamda islamın da moderniteyle bağdaşmadığı sonucuna varılır...

şimdi hemen karşı çıkılacaktır bu görüşü savunanlar tarafından, ama çok eşliliği islamda var diyerek kabul eden ama moderniteye sığdıramayan görüş bu yolda ilerlemektedir lütfen karşı çıkılmasın...

yenilenen medeni kanun ve ceza kanunlarında zina konusu 5 yıl öncesine göre çok farklı düzenlenmiştir...

medeni kanunda bir boşanma nedeni olarak yer alan zinadan ceza kanununda bir suç olarak bahsedilmemiştir...

yani zina artık bir suç değil ancak bir boşanma sebebidir...

boşanma ise evlilik sözleşmesinin feshedilmesi anlamına gelmektedir, sözleşmeler bk 19 ve 20 de belirtildiği üzere ahlaka veya hukuka aykırı olmadıkları sürece sadece taraf iradeleri üzerine feshedilebilir...

zina da medeni kanunda eşlerden birinin bunu yapması durumunda diğer eşe boşanabilme yetkisi veren bir olgudur...yani zina durumunda eşler isterlerse de beraber yaşayabilirler...

zina nedir peki?

bir insanın et ve kemik yapısının istekleri doğrultusunda karşı cinsiyle cinsel münasebet kurması olarak tanımlamak yeterlidir bu anlamda...

bu anlamda bahsettiğimiz zina illa ki ahlaka ve adaba aykırıdır...

bunu daha da insancıllaştıracak olursak, yani işin içine duygularımızı da katacak olursak ortaya evli bir erkeğin başka bir kadınla beraber yaşama isteği gelecektir belki de...

yani; evli bir erkeğin başka bir kadınla beraber yaşama isteği bence zinanın insancıllaştırılmasından başka bir şey değildir...

hayvanlar da birbirleriyle cinsel ilişkiye girerler ve onların da kendilerine has duyguları da vardır... bildiğim kadarıyla domuzdan başka her hayvan eşini kıskanır...(domuzun da dinimizde olan yeri malum)

yani modern devlette artık zina bir suç değil, bir boşanma nedenidir... evlilik sözleşmesini de hukuka aykırı kılmadığı ve kendi başına feshedemediği için de hukuka aykırı değildir... ahlaka aykırılığı tartışılmazdır(ancak bence evli bir erkeğin başka bir kadına bağlanması ve onunla beraber yaşaması anlamında olan zina'nın da ahlaka aykırılığı hakkında duraksamak gerekir günümüzde )

islam dini erkeklerin çok eşliliğine sıcak bakmıştır evet, ama durup bir düşünmek gerekmezmi 1400 yıl sonra hukuka aykırı sayılmayacak (iki kişi ile beraber yaşamak), suç oluşturmayacak, bir durumu 1400 yıl öncesinde bir düzene koyan sistemi nasıl olur da eskimiş diye nitelendirebiliriz...

beyler bayanlar, modern toplumda artık kadın erkek ilişkileri artık eskisi gibi bir düzen içerisinde değil... sorarım bayanlar size hanginiz bir erkeği sonuna kadar taşıyacak kadar vefalısınız(eğer böyle bir bayan varsa lütfen benle iletişim kursun hemen evlenme teklif ederim)... ya da beyler, hangimiz bir bayanı tüm hatalarını kaldıracak kadar cesur ve güçlüyüz...

bu tip ilişkiler zannedersem bizden bir önceki kuşakta bitti... boşanma oranları da zannedersem beni doğrulayacaktır...

bence evlilik kurumu bu olmalı

yanlış anlaşılmak istemiyorum, ben sadece modern toplumun aktığı yatağı belirtmek istedim...

bence de evlilik tek eşlio olmalı, ve taraflar sonuna kadar sadık kalmalı...her ama her konuda...

sanırım uzun yıllar bekar kalıcam

saygılarımla