Mesajı Okuyun
Old 27-04-2011, 11:45   #1
fatoskayaismi

Varsayılan BoŞanma Davasinda Davanin Zİnaya Dayali OlduĞu AÇikÇa Belİrtİlmezse Ve Taraflar Arasinda Genel Sebeplerden Kaynakli Zaten Bİr Dava Var İse Derdestlİk

Müvekkilime eşi tarafından 2009 yılında genel sebeplerden dolayı boşanma davası açılmıştır. Bizde süresi içerisinde genel sebeplere dayalı karşı dava ikame ettik. Bu ilk davada kocanın tanıkları, adamın başka bir kadınla gayriresmi bir evlilik sürdürdüğünü de beyan ettiler. Ancak anlayamadığımız sebeplerle her iki tarafın açtığı dava, yerel mahkemece reddedildi. Dosya Yargıtayda temyiz aşamasındayken benim müvekkilimde başka biriyle birliktelik yaşamaya başladı. Kocanın da birlikteliğinden bu esnada bir çocuğu olmuştur.

Durum bu kadar karmaşık hal almışken karşı taraf olan koca, müvekkileme yeniden boşanma davası açmıştır. Davada müvekkilemin başka bir kişi ile olan birlikteliğini beyan etmiş ise de dilekçenin içeriğinde davanın genel sebeplerden mi yoksa zinadan mı kaynaklandığı açıkça belirtilmemiştir.

Davanın ilk duruşmasında yargıtayda temyiz aşamasında olan dosya belirtilerek derdestlik itirazında bulundum.

Derdestlik ve bekletici mesele konusunda örnek yargıtay kararları ve ayrıca özel sebeplere davalı boşanma davası açılmasında bu sebebin açıkça dilekçede belirtilmesi gerekip gerekmediği konusunda değerli fikirlerinizi bekliyorum.