Mesajı Okuyun
Old 10-12-2010, 17:43   #4
AV.SEDAT

Başka konu açmayıp buradan devam etmek istedim, konu ilgili çünkü...

İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe geçtim. İpotek Bedeli 200.000,00 TL idi. Önceden borçlu şirkete ve ipotek verene ihtarnameleri çektiğimiz için borca itiraz edilemeyen ipotek takibi (borçlulara ödeme emri değil icra emri gönderilen) ile takibe geçtik.

Harçlar masraflar faizler vs. borç bugün itibarı ile 285 bin TL oldu...

İpotekli g.menkulü bugün sattık ve alacağa mahsuben biz aldık. İhale bedeli 78.200,00 TL... Bugüne kadar yapılmış 4.200,00 TL icra ve satış masrafı var.

Sormak istediğim iki şey var, biri şu:

İhale alıcısı aynı zamanda dosya alacaklısı olduğu için %9 TH ödememiz gerekiyor... Peki %2 CH de ödememiz gerekecek mi? Neticede bize ödenen bir para yok ortada, sanki ödememiz gerekir gibi bir düşüncedeyim ...

Diğer bir husus; Ödeyeceğimiz harçları 78.200 TL satış bedeli üzerinden mi, yoksa satışla ilgili masraflar düştükten sonra kalan 74.000 TL üzerinden mi ödeyeceğiz? Malı başkası satın alsaydı, satış bedelinden masraflar düşülüp bize harçsız iade edilecek, alacaklıya ödenecek bedel üzerinden harç kesilecekti, şimdi de aynısı olması lazım, yanlış mı düşünüyorum?

Gelelim konu başlığıyla ilgili kısma,

Satış kesinleştikten sonra ortada yaklaşık 210 bin TL rehin açığımız kalacak... Bunun belgesini aldıktan sonra, borçlu şirket ve ipotek veren borçluyu başka bir esastan takibe koyarken harç ödemem gerekecek mi? (icra emri göndermem gerekmiyor, onu kanunda buldum ama harç konusu muallakta sanki)

Sormak istediğim bir başka şey de şu; yeni esas numarasından takibe geçerken rehin açığı belgesinde yazılı tutar anapara mı olacak? Buna faiz işletilecek mi /hangi tarihten itibaren işletilecek?