Mesajı Okuyun
Old 02-08-2007, 10:22   #1
ebru9889

Varsayılan icra ceza vekalet ücreti/cezanın geç düşürülmesi halinde mağduriyet

arkadaşlar konu hakkında bilgisi olanlardan acil cevap bekliyorum konu şu;

borçlu hakkında icra takibi yapıldı ve icra ceza mahkemesinde borçlu hakkında mal beyanında bulunmamaktan dolayı hapis cezası çıkarıldı. Borçlu , icra dosyasına herhangi bir ödemede bulunmadı ve borçlu bulunduğu kurum ile arasında taksitlendirme konusunda haricen anlaştı.(taksitlendirme yaptığı ile ilgili olarak ne alacaklı kurum ne de borçlu alacaklı vekiline bilgi vermedi.) alacatklı vekili icra ceza vekalet ücretini harıcen borçludan tahsil etti ve borçlu hakkındaki şikayetten vazgeçti. Borçlu da borcunu 4 taksitte daha sonra ödedi haricen.
Şimdi borçlu alacaklı vekilini şikayet etti. İcra ceza vekalet ücretini aldığın halde ve borcu taksitlendirdiğim halde icra ceza mahkemesindeki cezamı size vekalet ücretini ödedikten sonra hemen kaldırmadığınız için tutuklandım ve cezaevinde 1 gece geçirdim görevi ihmal ettiniz diyor.
Borçlunun icra dosyası ile ilgili olarak hiçbir ödemede bulunmaması sadece icra ceza vekalet ücretini vekile ödemesi durumunda alacaklı vekilinin borçlu hakkındaki cezayı düşürme zorunluluğu var mıdır?
cevap veren olursa çok sevinirim.