Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 01:46   #13
Nusret

Varsayılan Hizmet Tespiti, zorunlu dava arkadaşlığı ve tüzel kişilik

Hizmet tespiti davalarında işveren ile sigorta kurumu arasında zorunlu dava arkadaşlığı vardır. Eğer işveren tüzel kişinin herhangi bir yolla ticaret sicilinden kaydı silinmiş ve tüzel kişiliği sona ermişse onun ihya edilmesi, yani yeniden tüzel kişiliğine kavuşması bir dava ile sağlanmalıdır. Bu konuda Mecit Tav beye katılıyorum. Benim bir davada başıma geldi. Hakim şirketin ihyasına karar verdi, ama bu durum çok külfetli olduğu ve tespiti istenen süre az olduğu için işçi buna yanaşmadı; davayı düşürmek zorunda kaldık.

Bunun dışında işverenin faal olmaması bir sorun teşkil etmez, çünkü faal olmasa bile tüzel kişiliğe, dolayısıyla pasif husumet ehliyetine sahiptir.

avcoskun arkadaşımız sorusunda işe giriş bildirgesi verilmesine rağmen primlerin yatırılmadığından bahsediyor. Ben bunu dönem bordrosunda o işçinin adının yazılmadığı şeklinde anlıyorum. Çünkü bu ikisi birbirinden farklı şeyler. Eğer (eskiden 4 aylıktı, Mayıs 2005'ten beri aylık) dönem bordrosunda işçinin adı yazılı olmasına rağmen primler işverence ödenmemişse, bu durum işçiyi bağlamaz. Buradaki sorun, SSK açısından alacağını tahsil sorunudur. Ama sadece girişi yapılmış ve DB'nda adı yazılmamışsa, işte o zaman sorun hizmet tespitine konu olabilir.