Mesajı Okuyun
Old 25-08-2008, 12:10   #3
Av. Fatih KARACA

Sn. Meslektaşım,

"Araca yanlış yakıt konulması" ile, dizel bir araca benzin veya benzinli bir araca motorin konulmasını kastetti iseniz bu, oldukça yaygın bir hatadır. Pompadan yakıtı aktaran yakıt tabancaları araçların yakıt depolarına göre değişik kalınlıkta imal edilirler ve yanlış bir yakıt konulmaya çalışıldığında depo kapağından girmesi için zorlamak gerekir. Bu halde de yanlış yakıt konulduysa kesinlikle pompacının hatası olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, akaryakıt istasyonlarının yanlış yakıt nedeniyle meydana gelen zararları karşılamak üzere yaptırdıkları sigortaları vardır. Sigortadan faydalanabilirsiniz. Araç şu anda ne durumda bilmiyorum ancak, onarımına başlandı ise yakıtın hangi istasyondan alındığını ispatlamanız gerekecektir. Öncelikle yakıt alındığına dair yazarkasa fişi işinize yarayacaktır. Aracın deposunda hala yakıt bulunuyorsa delil tespiti istemeniz ve aracın deposunun da bilirkişi nezaretinde boşaltılması yararınıza olacaktır. Depodan çıkan yakıttan tahlile yetecek miktarın (2 yada 3 litre) da tespit esnasında muhafaza altına alınması gerekmektedir. Çünkü artık akaryakıtlarda, hangi dağıtım şirketine ait olduğunu belirleyen ve EPDK tarafından verilen "MARKER-İŞARETLEYİCİ" bulunmaktadır. Bunlar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA