Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 13:48   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Trafik Ceza Tutanağı ve Savunma Hakkı

Savunma hakkı yok

Yine evlere gönderilen trafik cezalarına değinmek istiyorum. Çünkü belli ki onbinlerce kişinin evine üçer beşer trafik cezası gitmiş. Beni arayanların yoğunluğundan bu çıkıyor. Konuyu hukukçularla da konuştum. Trafik ceza yönetmeliğine göre gıyapta yazılan trafik cezalarının 7 gün içinde tebliğ edilmesi gerekiyor. Öyle olacak ki cezayı alan kişi itiraz etme ve bunun için delil gösterme hakkını kullanabilsin. Oysa bir yıl sonra gelen cezalara itiraz etmek ve delil göstermek çok zor.

Ancak bu haksızlığa karşı çıkan pekçok kişi hukuk yolunu kullanarak cezalarını iptal ettirmeyi de başarmış.

Bunun için internetteki bir arama motoruna “Trafik cezasını iptal ettirdik” yazın, buradan cezalarını iptal etirenlerin hangi yöntemi kullandığı öğrenin. Ayrıca Turkhukuksitesi. com adresinde de bu konudaki hukuki hakları bulabilirsiniz.

Hukukçular konunun ceza davası olduğunu belirterek itirazlar ve karşı davalar için harç ödenmesine gerek olmadığını söylüyor. Bu ne olduğu belirsiz cezalara karşı yürütülecek hukuk savaşının mutlaka kazınılacağına inanıyorum.

Yazar Can Ataklı’nın yazısından alıntıdır.
http://www7.vatanim.com.tr/root.vata...ryid=4&wid=142