Mesajı Okuyun
Old 13-10-2006, 10:12   #6
ISIL YILMAZ

Sn. Gerunsal,
Öncelili sunu belirteyim ki, bir önceki yazimla feminizm yaklasiminin ne kadar yanlis algilandigini tam aciklayamamisim. Feminizmin genellikle (sizin dübündügünüz gibi) anaerkil veya kadinlarin üstünlügüne dayanan bir fikir/önerme vs. oldugu anlayisi yaygin. Bu biraz, konuyla akademik degil de magazinel boyutta ilgilenilmesinden ötürü böyle, sanirim. Gerci anaerkilligi savunan feminist akimlar da yok degil. "Kadinsi" biçimlerin daha iyi bir dünya yaratacagi idiiasi da var ve tüm bu iddialar ayri ayri okunmaya ve üzerinde düsünülmeye deger. Kültürel feminizm ile sosyalist feminizmin dillendirdigi seyler farkli mesela.

Ancak, benim algima göre hepsinde ortak paydalardan biri : Kadin haklari. Insan haklari kavraminin yeniden sekillendirilmesi ve/veya icinin doldurulmasi sorunu cözmeyecektir. Zira kadinlarin sorunlari sadece mevzuat/hak cözümleriyle sinirlandirilamaz, hak dedigimiz sey bundan ibaret degildir. Kaldi ki, feminizm insan haklari, iktidar vs. kavramlarin algilanisina ciddi bir muhalif tavir sergileyerek, hepsini top atesine tutmus ve düsüncenin üretilmesine ciddi anlamda hizmet etmistir.

Simdi, bu forumun en aktif üyesi ve yöneticisi Sn.Kayar'in metinlerine dikkat edin, ne yapiyor Sn.Kayar? Actigi hemen her konudaki tartismalar bize muhafazakarligi, gelenegin yeniden üretilmesini, patriarkaya ne kadar yakin bir toplumda yasadigimizi söylemiyor mu, sizce de.

Namus diyor, bekar anneler diyor, töre diyor, cinayet diyor, taciz diyor. Tartismalari, özellikle verilen yanitlari izledigimde bütün bu sorunlarin sadece mevzuat düzeninde cözülemeyecegini acikca görüyorum. Simdi ,bekar anneligin önündeki engel mevzuat mi, mesela? Hukuki olarak insan haklarinin yeniden tanimlanmasi bu sorunu tek basina cözemeyecektir. Bu nedenle benim önerim toplumsal cinsiyetin yeniden yapilandirilmasidir. Bu ugras da digeri kadar zor ve sorunlu tabii ki.

Cok klise bir örnek vereyim: Cocuk haklari denildiginde kimse rahatsiz olmuyor da kadin haklari tek basina neden bir "bardak suda firtina" kopariyor?

Benim bu forumu tercih etmemin en önemli sebebi öncelikle bir kadin olarak kendimi tanimlamamdir. Kadinlik sorunlariyla her alanda ilgilenmem bu nedenle son derece dogaldir. Bu forumda temel ortak nokta hukuk oldugu icin genellikle mevzuat düzeyinde onusulmaya calisiliyor. Ancak, bu forumun hizmet ettigi tek seyin hak kavrami ile ilgili oldugunu da düsünmüyorum.

Saygilar.