Mesajı Okuyun
Old 07-08-2011, 10:57   #1
law in law

Varsayılan "göstereceği namzetler arasından seçilir " ne demektir?

Bir şirketin yönetim kurulu seçimlerini inceliyordum.
- "Şirketin işleri ve idaresi Genel Kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümleri dairesinde en çok üç yıl için seçilecek 5 veya 7 üyeden müteşekkil olunan bir Yönetim Kurulu tarafından temsil ve idare olunur. Yönetim Kurulu Üyelerinin yarıdan bir fazlası (A) grubu hissedarların göstereceği namzetler arasından seçilir."
A grubu hissedarlar nasıl namzet gösterecek. Anasözleşmede hüküm yok. A grubu hissedalarının katılımı ile yapılacak bir seçimde en çok oy alan 4 yada 3 kişi mi gösterilir.
- A grubu içinden 3 liste çıktığında en çok oy alan listedeki adaylar mı genel kurula bildirilecek.
- Bazı listelerde ortak adaylar var tüm listeleri tek liste gibi görüp en çok oy alanlar mı sıralanacak?
A grubu hissedarlar arasında yapılan seçimlere itiraz ve dava mümkün müdür. fiilen değil zira A grubunda yapılan seçimlerin hemen sonrasında aynı gün genel kurul toplanıp, genel kurulda yönetim kurulu seçimleri yapılıyor.

Henüz dava konusu yapılmamış bir olayda inceleme yapıyorum.
Şirketler hukuku konusunda çalışması olan yada genel hukuk bilgisi ile yorum katacak meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.
Saygılarımla ...