Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 16:04   #30
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan Tanıtım ile reklamın değerlendirilmesi...

Değerli Meslektaşlarım;

Öncelikle tartışmada mukayeseli avukatlık hukuku düzenlemelerinden örnek verilmesi, bu ülkelerin örneklenmesinden ve diğer ülkelerde BİLE böyle bir düzenlemenin kaldırıldığı iddiasından kaynaklanmıştır.

Sayın Admin'in değerlendirmelerine katılıyorum.
Genç meslektaşlarımızın çektiği sıkıntıları da biliyor ve yıllardır bu hususta yazmaya çizmeye üretmeye çalışıyoruz. Meslektaşların sıkıntılarının temel kaynağı ciddi boyuttaki avukat sayısı ve ne yazıktır ki çağdaş bir hukuk devleti olamama zorluğumuzdur.

İnanın meslekte yükünü fazlası ile tutmuş, meslek için bir çakıl taşını bile kıpırdatmamış, mesleği tam bir tüccar zihniyeti olarak gören meslektaşlar, hukuk büroları bir köşede reklam yasağının kaldırılacağı günü beklemektedirler.

Reklam yasağı ile yargının kurucu unsuru avukatların diğer mesleki sınırlamaları da kaldırılacaktır. 30 lu yaşlarda büro, ev kirasını çıkartamaya çalışan genç meslektaşlarımızın karşısına tam sayfa ilanlar çıkacaktır.

Eğer genç bir meslektaşımız broşür bastırırsa, anlı şanlı hukuk bürosu, helikopter ile şehir semalarında ne kadar ACAR AVUKAT olduğunu duyuracaktır.

Avrupanın bir çok ülkesinde ADVOCAT ADVOCATO isimlerini taşıyan avukat bürolarının son derece küçük tabelalar ile yazıldığını görmüşüzdür. Bir an için ışıklı tabela yazdırdığımızı düşünsek bile bünyesinde 30,40 avukat çalıştıran veya şehrin en uygun yerindeki avukat daha büyük ve daha bol ışıklı levha yaptıracaktır.

Çok emin olmamakla birlikte yine bir toplantıda Ankara Barosu önceki Başkanlarından Av. Hakkı Süha Okay böyle bir uygulamanın yaşanan ıkıntılardan sonra ABD nin bir eyaletinde kaldırıldığı belirtmiş idi...

Bir meslektaşımız bürosundaki 3 avukat ve 5 personeli hakkında bilgi verecek olursa karşısına yüzlerce avukat ve binlerce çalışanı olan hukuk büroları çıkacaktır. Bu hukuk büroları Sn Admin in de belirttiği gibi en gelişmiş bilgisayar ağı, ile ne derece mobil olduklarını, yüzlerce çalışanı ile ne kadar hareketli ve iş bitirici olduklarını bildireceklerdir.

Sevgili Admin bilerek mi, duyarak mı yazdı bilemiyorum. Anadoludaki bir hukuk bürosu büyük şirketlere yazılar yazarak psikolog desteğinde çalıştıklarını, çalışmalarında avans dahi istemediklerini bildirmektedir.
Yine aynı yazıda bürolarında her kez için her türlü fiziksel ortamı hazırladıklarını bildirmektedirler.

Bu işin devamı avukat büroları müvekkillerine çalışma öncesi güvence olarak teminat mektupları teklif edeceklerdir. Vekalet ücretlerinde indirim yaptıklarını bildireceklerdir. Ve belki tahsil edecekleri paraların ücretlerini önceden verme yoluna gideceklerdir.

Ben nacizane Reklam Yasağının en çok genç meslektaşlara yaradığını düşünmüşümdür. Ama ne gariptir hep genç meslektaşlar Reklam Yasağına karşı çıkarlar.

Sevgili genç meslektaşlarımın tüm yakınmalarını anlıyor ve saygı duyuyorum. Ancak bu işin boyutları avukat yasasındaki ciddi düzenlemelerdir, açılan sınırsız sayıdaki hukuk fakülteleridir, Hukuk fakültelerindeki eğitim seviyesinin farklılığıdır ve en önemlisi avukatlık sınavanın populist bir yaklaşımla kaldırılmasıdır.

Bence sınav konusunda gerekli hazırlıkları yapmayan ve avukatlık yasasına sahip çıkmayan TBB, bu hususta siyasiler ile bir kısım pazarlıklara giren baro başkanları tarih önünde hesap vermek zorundadırlar.

Vermek zorundadırlar da;
Sevgili meslektaşlarımız kimden, nasıl hesap sorulması gerektiğini, neyin sorgulanması gerektiğini bir görebilseler...