Mesajı Okuyun
Old 02-03-2007, 19:04   #17
Av.G.K.

Mesaj Cmk Masali

Bir varmi$ bir yokmu$.. evvel zaman icinde kalbur zaman icinde develer tellal iken pireler berber iken adı bilinmeyen bir ülke varmış...

Bu ülkede savunmanın bağımsızlığı olmadığı gibi,avukatların aldığı ücretler de ''hakhim-savchıların'' lütuf edip verecekleri''sarf kararı-ödeme emrine''bağlıymış....
Git zaman gel zaman avukatlarla savchılar arasında şöyle dialoglar yaşanmaya başlamış:

Avukat:Savchı bey,sarf kararı alacaktım...

Savchı:Kalmadı yarın belki gelir(içinden yapmış olduğu süper!şakaya gülerken düşünür''yahu bu avukatlar neydi ne oldu...biz ödeme emrini vermessek bunlar kiralarını bile ödeyemez yahu'' der ve kabardıkça kabarır.....)

Daha resmi bir savchı ile yaşanan dialog ise şöyle gelişir bu adı bilinmeyen ülkede....

(Avukat savchının odasına girer ve içerde müştekinin ifadesini alan savchıya sorar)
Avukat:Savchı bey,sabah geldim ''öğleden sonra gel'' dediniz öğleden sonra geldim ''mesai bitiminde gel'' dediniz...mesai saatinin bitmesine 5 dakika var bizim sarf kararını bir verseniz?

Savchı:aaa avukat bey ayıp ama bak ben boş durmuyorum müştekinin ifadesini alıyorum ayıp ama bir kaç saat ayakta beklediniz de bir yeriniz mi eksildi.. çıkın yarın gelin...

Avukat boynu bükük odadan ayrılır ve savchı o an ifadesini aldığı müştekiye dönerek''bu avukatlarda çok paragöz yahu''der odadaki müşteki ise''evet,evet haklısınız çok paragöz bunlar yahu bunları kazana atıp yakmalı,''der

Başsavchılıklar bakar ki bu iş böyle gitmeyecek ikide bir avukatlar odalarına giriyor karar alırlar''Sarf kararı-ödeme emri cuma günleri öğleden sonra alınabilecek''

...her adliyede oluşmaya başlar onlarca metre kuyruklar adliyelerde ''sarf kararı-ödeme emri''verecek olan savchının odası önünde...Başsavchılık bakar ki avukatların oluşturduğu kuyruklar yüzünden koridorda geçecek yer yok yeni bir ferman verilir''sarf kararı-ödeme emri bekleyen avukatlar adliyelere girmeyecek dışarıda adliye kapısının önünde geliş sıralarına göre sıra oluşturacaklar''

Ferman yerine getirilir avukatlar adliye önünde yağmur ve soğuk altında sırada beklerler ''alacağım üç kuruş ile belki bu ay büro kiramı ödeyip başım dik büroma gidebilirim''diye...Sırada bekleyen avukatlar saatlerce bekledikleri sıralarını kaybetmemeleri için zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamazlar bu arada tabi ki....bu arada yoldan eskiden bharolar bhirliği yönetiminde bulunmuş olan bir kişi çocuğu ile adliyenin bulunduğu sokakdan geçerken küçük çocuk sorar
''baba bekleyen amcalar-teyzeler kim?''babası cevaplar:''onlar avukat oğlum''çocuk tekrar sorar''peki niye sıraya girip bekliyorlar'' Babası cevaplar:''beklesinler tabi..ben demiştim zamanında onlara ayakta durarak para kazanmaya çalışıyorsunuz diye ama hala akıllanmamışlar baksana''......

Tabi ki bu durum da uzun süre devam etmez gereksiz bir iş yoğunluğunun oluştuğu bahane pardon iddia edilerek yeni bir ferman verilir''Cmk Görevlendirmeleri büyük!!hukuk bürolarına ihale usulü ile verilecek''
Yeni ferman ile gerçekleşir esas olan amaçları ve ihalleri alır hükümete yakın bazı bürolar......

ve cmk masalı da böyle biter...he bu arada bharolar bhirliğine ne oldu diye merak ettiyseniz söyliyim:
Ltd

Saygılarımla.

Av.Gökhan Karakaş.