Mesajı Okuyun
Old 13-08-2018, 19:01   #1
justice92

Varsayılan ihtiyati haciz talepli itirazın kaldırılması ve tahliye davası

Merhaba değerli meslektaşlarım,

Tecrübelerinize ihtiyaç duyduğum bir konu var. Alacaklı sıfatıyla ocak 2018'den beri ödenmeyen kiralar (ocak-temmuz kiraları toplam 7.000 tl) için temmuz ayında tahliye talepli icra takibi başlatık, borçlu takibe itiraz etti. Tahliye davası açmak için beklemek gereken 30 günlük süreyi beklerken ağustos kirası da geldi ağustos kirasına ilişkin de ayrı bir takip başlattık ancak kiracı kaçmış tebligatı yapamadık.
İlk takibe (ocak-temmuz kiraları için 7.000 tl) yapılan itirazın kaldırılması için ihtiyati haciz talepli itirazın kaldırılması ve tahliye davası açacağız. Bu davada, ihtiyati haciz talep ederken muaccel kira bedellerini ödemediğini ve kaçtığını "yaklaşık ispat" kuralıyla ispat edebiliriz diye düşünüyorum. Peki henüz müecccel olan ancak yargılama sırasında muaccel hale gelecek kira alacakları için, zaten kaçmış olan borçlu için "kaçma, mallları saklama" tehlikesi ile ihtiyati haciz talep edebilir miyim ? Yani hem muaccel olan 7.000 TL için hem de müeccel olan kira alacakları için ihtiyati haciz talep edebilir miyim ? Neticei talep kısmını yazarken tereddüte düştüm. Dava konusu takip 7.000 tl'lik. Tahliye davasında takip miktarını aşan tutarda ihtiyati haciz talep etmiş oluyorum çünkü . Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Başkaca önereceğiniz bir yol var mıdır ? Şimdiden teşekkürler.