Mesajı Okuyun
Old 09-10-2003, 18:59   #15
Gemici

Bir tokmakta benden,

Birkac sefer tekrarlandi ya birde ben tekrarliyayim.
Bence herseyden önce vekaletnamenin icerigine bakmak gerekir. Vekalet konusu olan hukuki iliski bir seferlik özel bir hukuki islem mi (belirli bir ev veya belirli bir arsa alim satiminda oldugu gibi), yoksa belirli bir konuda veya degisik konularda verilen genel bir vekaletnamemi? Birinci durumda söz konusu islem bittikten sonra vekalet iliskisi de isin tabiati geregi kendiliginden ortadan kalkar(Alman Medeni Kanununda özel olarak belirtilmis)

Ikinci durumda sitedeki hukukcu arkadaslarimizin da belirttigi gibi vekaletnamenin gecerliligini sinirlayan belirli bir süre yoktur. Bu da su anlama geliyor; vekaletnamenin gecerliligini yitirmasi sadece BK Hükümleri cercevesinde olur.

Vekaletnaminin gecerliligini belirli bir süreye baglamak, benim düsünceme göre kaununun iceriginede ters düser. Vekalet anlasmasi kisilerin kendi özerk iradelerine dayanarak gerceklestridikleri karsilikli bir anlasmadir. Kanunun kisilerin bu hakkina sinir koymasi bence biraz abes olur ve kanunun özüne ters düser. Olayin adaletle adaletsizlikle hicbir alakasi yok bence. Nasilki ben bir ev sahibi ile Kira anlasmasi yaparken, evde bir senemi yoksa süresiz olarak mi oturacagimi ev sahibiyle anlasarak, kendim belirlemek istiyorsam, vekalet verirkende süreyi kendim belirlemek istiyorum. Eger böyle olmamis olsaydi benim süresiz bir kira anlsamasini belirli sürelerle yenilemem gerekirdi. Ayni durum bence vekalet anlasmasinda da var. Yoksa birkac senede bir "Vekaletname Yenilemek" gerekirdi. Ben simdiye kadar herhangi bir kimsenin vekaletname tazeledigini duymadim.

Forumdaki "Vekaletnamenin gecerlilik süresi konusundaki acik artirma" yi görünce, bu konuda Federal Almanya Medeni Kanunu(Bürgerliches Gesetzbuch) ve bizim Borclar Kanunumuzun Kaynagini olusturan Isvicre Borclar Kanunu(Obligationenrecht) ne diyor , merak ettim. Hicbirisinde vekaletname su kadar süre gecerlidir diye bir hüküm yok. Olmamasi da belirttigim gibi, bu iki Hukuk Sisteminin ve bizim Hukukumuzun Sistematigine uygun.

Benim de Forum Katilimcilarindan ricam, acik artirmaya cikarken, lütfen teklifinizi hangi kistaslara, hangi kaununun hangi maddesine ve hangi mahkemenin hangi kararina dayanarak belirliyorsunuz bildirin. Özellile sordugunuz soruyu kendinz cevaplandirdiginiz da.

Saygilarimla