Mesajı Okuyun
Old 14-04-2008, 18:26   #5
av.s_ulusinan

Sayın Hanoğlu,
Uzun süredir yoğun olduğum için siteye girememiştim. ncak cevap verme imkanım oldu. Sizin de söylediğiniz gibi pek sık rastlanan bir durum değil ve benim de başıma dava olarak gelmedi. Ancak ben bahsettiğiniz ayrıntıyı fark ettim ve bakım borçlusunun daha önce ölmesi haline göre kendimce yorum yaptım. Diğer meslektaşımızın eklediği yargıtay kararında belirtildiği gibi BK 518'e göre bakım alacaklısının fesih hakkı var. Benim de aslında cevabımda belirttiğim "bakım alacaklısı iptal davası açmamışsa" ibaresinden anlatmak istediğim buydu. Sonuçta bakım alacaklısı sözleşmenin feshini istememişse soruyu soran meslektaşımın müvekkili muris babası (bakım borçlusu adına tescil) isteyebilir. Buna yasal engel yok. Sizin ikinci beyanınızda söylediğiniz "bakım borçlusu daha önce ölmüşse kendi edimini ifa edememiş sayılır" şeklindeki tespite tam olarak katılamıyorum. Zira somut olayda bakım borçlusu sonuçta akdin yapıldığı tarihten ölümtarihine kadar geçen dönemde sözleşmeden doğan edimini yerine getirmiş. Bunu göz ardı etmemek lazım. Sırf daha önce öldü diye bu himetini yok saymak da hukuka ve hakkaniyete uygun düşmez. Keza "ölüm" olayı elde olmayan (beklenemez) bir hal olup, bakım borçlusuna kusur olarak veya bakım adkine aykırı hareket olarak yorumlanamza diye düşünüyorum. zaten yasa koyucu da sanırım bu yaklaşım doğrultusunda fesih halinde bile bakım alacaklısına doğrudan tapu iptali hakkı vermeyip alacak talep etme hakkı tanımış. Ben olayı bu şekilde yorumladığım için o cevabı yazdım ama çok kısa olduğu için içeriği tam anlaşılabilir olmadı, farkındayım ve özür dilerim...