Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 01:59   #92
Hekimbaşı

Sn.Kayar,

Somut kanıt, sadece fiziksel anlamda değil, psikiyatri raporuyla da pekala olabilir. Tecavüz serbesttir ve yerindedir diye bir görüş öne sürmediğimi de açıkça belirttim sanırım. Evlilik akdinin hangi koşullarda neleri içerdiği konusundaki görüşlerim de çok açık. Bunların hiçbirisi sizin ifade ettiğiniz anlamlara çekilebilir nitelikte değil.

Bir şeyin TCK nda yer alması, onun herkes tarafından makbul görüleceği veya olumlu sonuçlara yol açacağını göstermez. Yarın değişmeyeceğinin de garantisi değil. Daha önce nasıl değiştiyse, yine değişir. Takdir edersiniz ki, kimsenin makbul görme zorunluğu da yok. Yasaların her zaman harfiyen uygulandığını iddia edemeyeceğimiz gibi; toplumları biçimlendirme gücü olduğunu da söyleyemeyiz. Bütün bunlardan ayrı olarak; neyin geri, neyin ileri; neyin yerinde, neyin yersiz olduğunu zamanın göstereceği, yasaların belirleyemeyeceği noktasından hareketle; görüşlerimi de elbette dile getireceğim.

Bu konunun orduyla ilişkisini kurmanızı gerçekten yadırgadım. Yazdıklarımı yakından izlemenizden gurur duydum açıkçası; ama o yazımdan yargımıza daha az güven duyduğum kanısına kapılmanız beni üzdü dersem yalan olmaz. Umarım Amerika' lı yöneticinin dediklerine ilişkin haberimi de okumuş ve olumlu olumsuz her yönüyle değerlendirmişsinizdir. Ben gerçekleri, elle tutulan şeyleri konuşmayı severim. Bana göre çok fazla sanal kalan hukuka, insanın kendi başına yarattığı tek uygulamalı alan olmasından dolayı ilgi duyduğum için buradayım. Elimden geldiğince birikim, deneyim ve düşüncelerimi açıkça ve dürüstçe paylaşmaya, öğrenebileceğimi de öğrenmeye çalışıyorum. Ancak, her ne nedenle olursa olsun, yazdıklarımın kapsamı dışında yorumlanmasından rahatsız olmamam mümkün değil.

Saygılarımla,