Mesajı Okuyun
Old 04-01-2008, 16:01   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_mine
merhabalar,fikrinizi almak istediğim husus,
kat mülkiyeti hakkında müvekkil aparmanında merkezi ısıtma sistemi kullanarak ısınıyor,fakat şimdi apartman olarak kombi sistemine geçilmek isteniyor ve müvekkilim bu duruma karşı kombi sistemine geçmek istemiyor.
benim bildiğim Eski kat mülkiyeti kanuna göre böyle durumlarda bir kişinin itiraz etmesi yeterli idi fakat şimdi kanun değişti ve ,
şimdi yeni çıkarılan kat mülkiyeti kanuna göre durumu ne olucak ?itiraz etse geçerli olurmu?yoksa salt çoğunluk sağlanmış olması bu kararın alınmasında yeterli midir.?

Sayın av_mine,

Sanırım siz, KMK nun 43 üncü maddesinde hüküm altına alınan 'Çok masraflı ve lüks olan yenilik ve ilavelere' katılmak istemeyen kat malikinin haklarıyla somut olayı karıştırıyorsunuz.

Uygulanması gereken hükümler KMK 32 ve 33 üncü maddeleridir.

32 inci maddede bir değişiklik yapılmamıştır. Maddenin ilgili bölümünü alıntılıyorum:

Alıntı:
MADDE 32 - Anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından, sözleşme, yönetim plânı ve kanun hükümleri uyarınca verilecek kararlara göre yönetilir.

Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, katmalikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler.

Görüldüğü üzere herkes, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler.

Kat malikleri kurulunun kararlarını beğenmeyen kat maliki ne yapmalıdır?

KMK 33 üncü maddede bu konuya ilişkin hüküm mevcuttur. Değişik hali ve eski halini alıntılıyorum:.

Değişiklikten önceki hali:
Alıntı:
KANUN NO: 634
KAT MÜLKİYETİ KANUNU
Kabul Tarihi: 23 Haziran 1965

Kat malikleri kurulunca verilen karara razı olmıyan veya kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma (Sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak, hâkimin müdahalesini istiyebilir.
Hâkim, ilgilileri dinledikten sonra, bu kanuna ve yönetim plânına ve bunlarda bir hüküm yoksa, genel hükümlere ve hakkaniyet kaidelerine göre derhal kararını verir ve bunun, tesbit edeceği kısa bir süre içinde yerine getirilmesi lüzumunu ilgiliye tefhim veya tebliğ eder.

Tesbit edilen süre içinde hâkimin kararını yerine getirmiyenlerden, aynı mahkemece, 100 liradan 2000 liraya kadar para cezası alınmasına kesin olarak hükmolunur; yirmibeşinci madde hükmü mahfuzdur.

Şimdiki hali:

Alıntı:
KANUN NO: 5711
KAT MÜLKİYETİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN
Kabul Tarihi: 14 Kasım 2007

MADDE 17- 634 sayılı Kanun'un 33 üncü maddesinin birinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine, kurul toplantısına katılan ancak 32 nci madde hükmü gereğince aykırı oy kullanan her kat maliki karar tarihinden başlayarak bir ay içinde, toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak altı ay içinde anagayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilir; kat malikleri kurulu kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aranmaz. Kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebilir."
"Tespit edilen süre içinde hakimin kararını yerine getirmeyenlere, aynı mahkemece, ikiyüz elli Türk Lirasından ikibin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. 25 inci madde hükmü saklıdır."

Görüldüğü üzere konuyla ilgili tek değişiklik, koyulaştırdığım bölümlerdir. Buna göre, müvekkiliniz toplantıya katılıp karara muhalefet ettiyse bu tarihten; toplantıya katılmadıysa kararı öğrendiği tarihten itibaren 1 ay içinde(Fakat her halükarda 6 ay) iptal davası açabilecektir. Aksi takdirde karar kesinleşmiş olacak ve uyulması da mecburidir.

Alıntı:
Yazan Av.Nesrin
Sitede kütüphane bölümünde yeni KMK karşılaştırmalı bir makale mevcut. Umarım yardımcı olmuşumdur.Yukarıdaki bölümü ilgili makaleden olduğu gibi aldım, belirteyim.

Yukarıdaki açıklamalar nedeniyle yaptığınız alıntının olaya uygun olmadığını düşünmekteyim.

Saygılarımla