Mesajı Okuyun
Old 21-09-2011, 14:16   #30
hukukbilgisi

Varsayılan AKP ve Ayrılık

AKP ve Ayrılık

Kolay ayrılma yollarını, ayrılmanın neden gerekli olduğunu, ayrılmanın felsefesini, matematiğini, fiziğini, tarihini ve daha birçok ayrılma ile ilgili hususu ele almakla birlikte, geriye dönüp şöyle bir baktığımda, konuyu AKP ile ilgili olarak hiç ele almadığımı farkettim. İşte şimdi, bu eksikliği tamamlamaya çalışacağım.

Sekiz yıldır iktidarda olan AKP'yi pek çok yönden eleştirmek mümkündür. Kürt Açılımı olsun, Demokratik Açılım olsun, Teğet Açılımı olsun, Roman Açılımı olsun, Sanatçı Açılımı olsun, Alevi Açılımı olsun, Anayasa Açılımı olsun, tümünde duvara tosladığını söyleyebilirsiniz. Ancak, konu ayrılık olunca, -bana ister yandaş deyin, ister TRT'de yaptığı programdan 30.000 TL alıyor deyin- AKP, bu konuda gayet başarılıdır. Ayrılığı başarı olarak görmeyenlerin zaten bu satırlarda yeri yok, onlara laf bile söylemiyorum.

“Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in verdiği resmi bilgilere göre, Ak Parti’nin iktidar olduğu 2002–2007 yılları arasında 965 bin 812 boşanma davası açıldı.”
(http://www.haber24.com/Guncel/1-6144...a-dagildi.html)

Gördüğünüz gibi değerli okurlar, 2008, 2009, 2010 yılları bile rakama dahil edilmemişken 965 bin 812 gibi, inanılması zor bir rakama ulaşılmış bulunulmaktadır. AKP'den önceki dönemlerle kıyasladığımızda, büyük bir başarı tablosu ortaya çıkmış olmaktadır. “Kolay Ayrılma Yolları” yazarı olarak iktidar partisini can-ı gönülden kutluyorum. Bu arada 5 yılda 1 milyon yuva “dağıldı” şeklinde menfi bir terim kullanan haber sitesini huzurlarınızda kınıyorum. Müjdeli bir haberi matem havasında vermek, şanlı medya tarihimize hiç yakışmamaktadır. Kirlenmek nasıl ki güzelse, ayrılmak da güzeldir ve ayrılıkla ilgili kurduğumuz cümlelerde lütfen çok dikkatli olalım. Ayrılmak aleyhine kurduğumuz cümleler, küçük yaştaki çocukların, evliliği matah bir şey sanmalarına yol açabilir ki, kimse buna anlayış göstereceğimizi düşünmesin.

Neyse... Konuyu çok dağıtmayalım. Kimi okurlar, “Yuh arkadaş, 5 yılda 1 milyon yuva dağılmış, bu adam hala ne diyor. Boşanmaların artmasının ne gibi bir faydası olabilir ki?” şeklinde bir cümle sarf edebilirler. İçimden 10'a kadar sayıp, sinirimin yatışmasını sağladıktan sonra, gerekli cevabı hemen verebilirim. Tarafsız bir gözle analizimizi yapalım şimdi.

Derler ki, iki insan evlenmeye karar verdiği zaman, ekonomiye bir can gelir. Nişan harcamaları, düğün harcamaları, takı harcamaları, eşya harcamaları vs vs. Evlendikten sonra doğacak çocuklar için yapılacak harcamalar filan falan. Böylelikle evlilik ekonomik bir yarar sağlar.

Bu şekilde düşünen insanlar, boşanmanın sağladığı faydalardan habersiz görünürler. Evlilik bir sektör ise, boşanma da bir sektördür muhterem okurlar. Fazlası vardır eksiği yoktur. Daha boşanırken avukatınıza vereceğiniz ücret, sektörün hareketlenmesine neden olur. Bu yalnızca bir başlangıçtır. Lütfen şu haberi okuyalım:

[Yeniden doğup, başka biri olmak isteyenler sayesinde boşanmak bir sektöre, hatta endüstriye dönüştü. Bütün dünyada gittikçe artan boşanma salgını girişimcilerin yaratıcılığını körüklüyor, iştahını kabartıyor. Boşanma partileri, fuarlar, estetik cerrahlar, tur şirketleri, yaşam koçları, hukukçular, kuaförler, diyetisyenler, alyans tabutları, kitaplar ve arkadaşlık siteleri boşanmış zamane insanına hep bir ağızdan “Sakın bedbaht olma...” diye moral ve cesaret veriyor: “Hayat boşandıktan sonra başlar.” (http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=13007709)

Görüyor musunuz şu hareketi ve bereketi. Bugün “alyans tabutu” diye bir nesne var ise; biz bunu tamamen boşanma hadisesinin varlığına borçluyuz. Kim bilir daha ne yaratıcı olaylar, olgular ve nesneler vardır da, henüz haberimiz yokturdur.

Mal meydanda değerli okurlar, hiç mok atmaya gerek yok. AKP'nin başarısı açık seçik ortadadır. Bu kriz ortamında boşanma endüstrisini ayakta tutmak büyük bir başarıdır. Takdir edemeyenlere ise, söyleyecek bir sözüm yok.