Mesajı Okuyun
Old 27-07-2015, 08:43   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar
Bilgisini almak istediğimiz konu genel olarak başlıkta belirttiğim gibi.

Detaylara girecek olursak; kız kardeşim 8-10 yıldır evli ve 4-6 yasşlarında 2 tane de çocugu var. kocası düzenli olarak bir işte çalışmıyor. eve maddi olarak bi katkısı yok, Aksine her tarafa borcu olan, herkesi zarar sokan biri. Ayrıca, kardeşime zorla kredi kullandırmış.

1 - Kardeşim boşanmadan, çalışmayan eşi nasıl şikayet edebilir.

2 - Boşanmak isterse, sonuç aleyhine olur mu.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sayın Katılımcı,

-Enişteniz kardeşinize cebir ve şiddet uyguluyorsa; eniştenizin evden uzaklaştırılması için 6284 sayılı yasa kapsamında polis merkezine, c.savcılığına, aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

-Şayet mali işlem yapma yetkisini elinden almak istiyorsanız aile mahkemesinde eniştenizin hacir altına alınması yani kısıtlanması için dava açmanız gerekecektir. Hakim olayın şartlarına göre kısıtlama kararı verebilir.

-Kız kardeşiniz boşanma davası açabilir. Boşanma davası kusuru olmayan veya daha az olan tarafın kusuru çok olan tarafa karşı açabileceği bir davadır. Eşin herkese borcu olması eve bakmaması, çalışmaması bir kusur dur. Bu yönden kızkardeşinizin boşanma davası açabileceğini düşünüyorum.

-Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvuru yapabilirsiniz.

Kolay gelsin..